Szukamy wiernych którzy odeszli

Austriaccy biskupi rozpoczęli dziś wizytę ad limina. Tamtejszy Kościół należy do najbardziej problematycznych. Zmaga się bowiem z silnym zjawiskiem apostazji.

Choć katolicy stanowią 89 procent społeczeństwa, jedynie 63 procent przyznaje się do swojej wiary. Do kościoła uczęszcza 6 procent Austriaków. W Wiedniu, jak przyznaje kard. Christoph Schönborn, jest jeszcze gorzej. W niedzielnych Eucharystiach uczestniczy zaledwie 2 procent mieszkańców tego miasta. Ponadto w samym Kościele istnieją silne nurty schizmatyckie, których uosobieniem jest tak zwana inicjatywa proboszczów.

W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Schönborn zastrzegł, że rzeczywistość Kościoła w Austrii nie odpowiada w pełni temu, co mówią o nim media. Przyznał jednak, że Kościół doświadcza głębokich przemian. Wielką popularnością cieszył się przedsynodalny kwestionariusz na temat małżeństwa i rodziny. W odpowiedziach, których udzielili Austriacy zdumiewa to, że ich ideały pokrywają się z tym, czego uczy Pismo Święte i Kościół. Nie odpowiada to jednak rzeczywistości i dlatego, jak zauważa abp Wiednia, należy budować mosty między ideałami a realną sytuacją.

„Myślę, że podstawowy problem to zrozumieć, jak ludzie mogą dziś na nowo odkryć w Ewangelii i Chrystusie swe własne pragnienie życia duchowego, przynależności religijnej, orientacji – powiedział kard. Schönborn. – Jeśli będziemy się zajmować jedynie naszymi strukturami, to będziemy robić to, co krytykuje Papież Franciszek, mówiąc o Kościele autoreferencyjnym. Podstawowe pytanie to, czy zależy nam na tym, by odkryć ludzi poszukujących i znaleźć drogę, która doprowadzi ich do Chrystusa. Obiektywnie rzecz biorąc w całej aglomeracji wiedeńskiej, liczącej 1,8 mln mieszkańców, tylko 2 procent z nich przychodzi w niedzielę na Mszę św. Czym żyją pozostali? Co dzieje się w ich sercu? Jakie są ich nadzieje i niepokoje? Czy my jako wspólnota chrześcijańska wolimy zamknąć się spokojni w swoich murach, czy raczej gnębi nas pytanie: czy ci ludzie znają Chrystusa? To jest kwestia, którą powinniśmy się zajmować”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6