Papież do uczestników Forum w Davos

Pomóżcie ubogim, wiem, że potraficie - zaapelował Franciszek do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego.

Ojciec Święty przyznaje, że w naszych czasach dokonują się ważne przemiany. Widać postęp w służbie zdrowia, oświacie i komunikacji. W sposób istotny przyczyniła się do tego działalność gospodarcza, stymulując i rozwijając ogromne zasoby inteligencji człowieka. Tym niemniej choć osiągnięcia te pozwoliły zredukować ubóstwo wielu ludzi, często doprowadziły też do wykluczenia społecznego na szeroką skalę. Większość ludzkości nadal bowiem doświadcza na co dzień braku bezpieczeństwa, często w bardzo dramatycznej postaci.

Franciszek podkreśla znaczenie polityki i gospodarki w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu i budowaniu dobra wspólnego. W tej perspektywie powinny być podejmowane wszystkie decyzje polityczne i gospodarcze. Papież przypomina, że nie można tolerować faktu, że każdego dnia tysiące ludzi giną z głodu, choć żywność jest dostępna, a nawet marnowana. Podkreśla też, że nie można być obojętnym na los uchodźców, którzy szukają godnych warunków życia, a często nie tylko spotykają się z brakiem gościnności, ale też umierają w drodze.

Ojciec Święty przyznaje, że używa wielkich i dramatycznych słów. Chce jednak, by uczestnicy Forum podjęli wyzwanie i zainicjowali niezbędne przemiany. W tym celu niezbędne jest, by wszyscy poczuwali się do odpowiedzialności i traktowali swą działalność biznesową jako powołanie. Wtedy bowiem skuteczniej służy się dobru wspólnemu i sprawia, że dobra tego świata są bardziej dostępne dla wszystkich.

Franciszek zastrzega jednak, że sam rozwój gospodarczy nie wystarczy, by zaprowadzić równość. Niezbędna jest również transcendentna wizja osoby. Albowiem bez perspektywy życia wiecznego ludzki postęp w tym świecie nie będzie miał niezbędnej przestrzeni życiowej. Ponadto potrzebne są decyzje, mechanizmy i procesy służące lepszemu podziałowi bogactw, tworzeniu miejsc pracy oraz kompleksowemu wspomaganiu ubogich, wykraczającemu poza mentalność opiekuńczą.

Papież ma nadzieję, że w ten sposób ukształtuje się nowa mentalność polityczna i biznesowa, która będzie kierować działalnością gospodarczą i finansową w sposób etyczny, czyli prawdziwie ludzki. Ojciec Święty zapewnia uczestników Forum Davos, że w realizacji tego zadania mogą liczyć na wielu uczciwych ludzi. Na koniec prosi ich, by zapewnili, że bogactwa będą służyć ludzkości, a nie nią rządzić.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6