To się wydarzy już w 2014

Cztery ogólnopolskie uroczystości dziękczynne po kanonizacji Jana Pawła II, modlitwy w 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej i 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - to niektóre spośród tegorocznych wydarzeń w Kościele w naszym kraju. Ponadto polscy katolicy podczas specjalnych uroczystości jak co roku będą modlić się m.in. w intencji misjonarzy, rodzin, migrantów, więźniów i prześladowanych chrześcijan.

Publikujemy wybór ogólnopolskich wydarzeń w Kościele w Polsce w 2014 roku:

STYCZEŃ

6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego, obchodzona będzie – po raz czwarty od czasu przełomu 1989 r. – jako dzień wolny od pracy (w 1960 r. władze komunistyczne zadecydowały o roboczym charakterze tego dnia; święto przywrócił Sejm RP w 2010 r.). Ulicami Warszawy i ponad 150 innych miast przejdzie Orszak Trzech Króli. Będzie to także dzień modlitw w intencji polskich misjonarzy, zbiórki pieniężnej na potrzeby Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz na dotacje stałe i okolicznościowe dla misjonarzy.

16 – Pod hasłem "Pan jest moją mocą, (...) Jemu zawdzięczam moje ocalenie" (Wj 15,2) obchodzony będzie XVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody odbędą się w Sandomierzu. Zazwyczaj Dzień Judaizmu obchodzony jest 17 stycznia, lecz tym razem z racji zbieżności tej daty z szabasem, termin przesunięto o jeden dzień.

18-25 – Hasło "Czyż Chrystus jest podzielony" (1 Kor 1,1-17) towarzyszyć będzie obchodom Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan. Centralne nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się w cerkwi prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie.

19 – Po raz 100. obchodzony będzie Światowy Dzień Migranta. Centralna uroczystość odbędzie się w domu generalnym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu.

26 – W Warszawie odbędą się centralne obchody XIV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Tym razem pod hasłem: "Szerzenie wzajemnego szacunku przez edukację".


LUTY

1-8 – Wizyta polskich biskupów "ad limina Apostolorum"

2 – Tradycyjnie już, w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego przeprowadzona zostanie kolejna, ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.

11 – Kościół w Polsce włączy się w obchody Światowego Dnia Chorego.

15 – Ogólnopolski dzień życia konsekrowanego w Kościele greckokatolickim


MARZEC

1 – obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W katedrze polowej WP w Warszawie odprawiona zostanie uroczysta Msza św.

2-8 – 47. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu

13 – Święto Papieskie. Msza Święta w pierwszą rocznicę wyboru papieża Franciszka – Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie.

16 – 2. Niedziela Wielkiego Postu: Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami; Ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na rzecz dzieła pomocy misjonarzom Ad Gentes.

25 – Dzień Świętości Życia – liturgiczna uroczystość Zwiastowania Pańskiego

26 – Dzień modlitw za więźniów


KWIECIEŃ

11 – Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – Msza św. w Katedrze Polowej

27 – kanonizacja bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII. Święto Miłosierdzia Bożego – Święto patronalne Caritas.

27 – 8. Niedziela modlitw za kierowców i akcja misyjna "Z Ewangelią na motorze – motocykle na misje"

27 kwietnia - 3 maja – 70. Tydzień Miłosierdzia

29 – Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej


MAJ

2 – z okazji Dnia Flagi RP, odprawiona zostanie Msza św. w Katedrze Polowej WP.

3 – Jasnogórski Odpust ku czci Matki Bożej Królowej Polski. Ogólnopolskie dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II. Jest to także Dzień modlitw za emigrację.

3-4 – W Gnieźnie odbędą się Ogólnopolskie uroczystości odpustowe św. Wojciecha, głównego Patrona Polski. Wręczenie krzyży misyjnych nowym misjonarzom (na zakończenie Mszy świętej odpustowej ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie); Ogólnopolskie dziękczynienie za kanonizację bł. Jana Pawła II

6-17 – Pielgrzymka żołnierzy Wojska Polskiego do Lourdes

10-11 – Ogólnopolska pielgrzymka akademicka profesorów i studentów na Jasną Górę

11-18 – Tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne

11 – W Krakowie odbędzie się uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika oraz ogólnopolskie dziękczynienie za kanonizację bł. Jana Pawła II

24 – Dzień modlitw za Kościół w Chinach (liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych)

25 – Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich


CZERWIEC

1 – Ogólnopolski Dzień Matki i Dziecka

1 – W Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie - Wilanowie obchodzony będzie 7. Dzień Dziękczynienia i ogólnopolskie dziękczynienie za kanonizację bł. Jana Pawła II

7 – Ogólnopolskie Spotkanie Młodych – Lednica 2000

15 – Rozpoczęcie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Archidiecezji Warszawskiej

20 – Międzynarodowy Dzień Migranta i Uchodźcy

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6