W słynnej papieskiej teczce, którą zabiera ze sobą w podróże, Franciszek nosi m.in. kalendarz. Papież sam zarządza swoim czasem, niekiedy osobiście wyznaczając terminy spotkań. Co planuje na 2014 rok? - zastanawia się francuski dziennik katolicki „La Croix”.
1. Reforma kurii rzymskiej. Odbywa się ona w rytm spotkań ośmioosobowej Rady Kardynałów, którzy doradzają papieżowi. Ich trzecie z kolei spotkanie zaplanowano na 17-18 lutego w Watykanie, lecz będzie ich znacznie więcej.
2. Nominacje. 22 lutego odbędzie się konsystorz, na którym papież dokona nominacji nowych kardynałów, pierwszych za swego pontyfikatu. Ponadto oczekiwane są ważne nominacje w Europie: nowych arcybiskupów powinny otrzymać m.in. Kolonia, Madryt i Barcelona. W kurii rzymskiej jeszcze nie wszyscy szefowie dykasterii otrzymali papieskie zatwierdzenie.
3. Kanonizacje. Oprócz ogłoszenia świętymi papieży Jana XXIII i Jana Pawła II 27 kwietnia, możliwe jest - według informacji „
4. Podróże. Śladem Pawła VI, który udał się do Ziemi Świętej 50 lat temu (4-6 stycznia 1964) i tam spotkał się z prawosławnym patriarchą Konstantynopola Atenagorasem, Franciszek pojedzie w maju do Jordanii, Izraela i Palestyny, gdzie spotka się z patriarchą Bartłomiejem. Nie jest wykluczona w 2014 r. druga podróż do Azji, która zaprowadzi papieża do Sri Lanki, a być może także do Korei Południowej. „
5. Rzym. Jako biskup tego miasta Franciszek będzie od stycznia odprawiał Msze św. w Domu św. Marty z udziałem delegacji poszczególnych parafii diecezji rzymskiej. Z kolei 12 stycznia w Kaplicy Sykstyńskiej ochrzci grupę dzieci, w tym 30-letniej Rzymianki, do której zadzwonił, by podziękować, że nie dokonała aborcji, której chciał ojciec dziecka.
6. Synod Biskupów. Rok 2014 będzie w Kościele przebiegał pod znakiem trudnych sytuacji, wobec których staje duszpasterstwo rodzin. Głównym forum debaty na ten temat będzie Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów w dniach 5-19 października na temat: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”. W styczniu konferencje episkopatu z całego świata przekażą do Watykanu odpowiedzi na przedsynodalny kwestionariusz, rozesłany w październiku. Na ich podstawie powstanie dokument roboczy zgromadzenia, podczas którego papież i biskupi podzielą się swymi doświadczeniami i zdadzą relację o sytuacji rodziny w swych krajach. Rok później na zgromadzeniu zwyczajnym Synodu wyciągną wnioski i sformułują konkretne propozycje, wytyczając kierunki duszpasterstwa rodzin.
Nowa próba ponownej oceny wydarzeń w Konstantynopolu w 1054 roku.
Dobrze jest mieć przyjaciół, którzy potrafią zjednoczyć się w dobrym działaniu.
Każda godzina bez rozejmu oznacza kolejne dziesiątki zabitych i setki rannych.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.