Przyjęciem specjalnego przesłania końcowego zakończyło się w Baltimore zebranie plenarne episkopatu USA.
Hierarchowie odnoszą się w nim do najważniejszych problemów poruszanych w czasie obrad, a więc pomocy ofiarom cyklonu na Filipinach, weryfikacji pomocy socjalnej dla Haiti, reformy prawa migracyjnego, kwestii nauczania i sprawowania sakramentów, a także dezaprobaty wobec wprowadzania prawa godzącego w wolność religii i sumienia.
Ta ostatnia sprawa dotyczy przede wszystkim przepisów Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, które według Kościoła stoją w sprzeczności z poszanowaniem przez państwo prawa do wolności religii i wyznania. Chodzi tu zwłaszcza o ograniczenie rozumienia wolności religijnej do wolności kultu, a także przymuszanie osób zatrudnianych w placówka katolickich do rozprowadzania w ramach powszechnej opieki medycznej środków poronnych i antykoncepcyjnych oraz dokonywania zabiegów sterylizacji.
Biskupi uznali, że ochrona wolności religijnej, zwłaszcza w kontekście wytycznych Departamentu Zdrowia, jest absolutnym priorytetem. „Mimo nieustannie podejmowanych przez nas wysiłków i dialogu problem wciąż pozostaje nierozwiązany. Wolelibyśmy poświęcić ostatnich pięć lat raczej na pracę nad realizacją wspólnych celów, zamiast natrętnie dopominać się o naszą wolność religijną. Zostaliśmy zmuszeni do poświęcenia czasu i środków na konflikt, którego ani nie rozpoczęliśmy, ani nie szukaliśmy” – napisali amerykańscy biskupi.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.