Co zrobić, gdy nastolatek się buntuje?

"Bunt na pokładzie" to rekolekcje, które mają pomóc rodzicom zbuntowanych dzieci. Organizuje je łódzki Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym. Całodniowe spotkanie odbędzie się w sobotę, 16 listopada w sali teatralnej kościoła oo. jezuitów w Łodzi.

"Rekolekcje są próba zmierzenia się z problemem przeżywania okresu dojrzewania w naszych rodzinach. To ważny moment w życiu młodego człowieka" - podkreśla Michał Frąckowicz odpowiedzialny za formę "SOS dla wspólnot". Młodzi ludzie przez wiele lat żyją w świecie autorytetów. "Zakochani i dbający rodzice, system szkolny kształtujący zachowania często w stronę tego samego modelu dla całej grupy, rówieśnicy narzucający sposób zachowania, styl bycia czy ubierania, wreszcie Kościół, który - bez osobistej relacji z Bogiem - może być postrzegany jako instytucja nakazów i zakazów" - wylicza Frąckowicz. W okresie dojrzewania często pojawia się bunt wobec dotychczasowych autorytetów. "To często jedyna szansa w życiu człowieka, by postawić sobie pytanie: kim jestem? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie, pragnienie szczęścia, swobody, wolności - połączone są często z buntem przeciwko autorytetom, którym wydaje się, że wiedzą lepiej, co potrzeba młodemu człowiekowi do szczęścia" - zauważa Frąckowicz.

Rekolekcje "Bunt na pokładzie" stawiają sobie za cel ułatwienie rodzicom zrozumienia świata dojrzewających nastolatków. "Zobaczyć jak fantastycznymi rodzicami jesteśmy, mimo, że wytykamy sobie mnóstwo błędów wychowawczych. Zobaczyć trud dojrzewania z obu stron, może przypomnieć sobie swoje doświadczenia z zupełnie innej perspektywy czasowej? Nie po to, aby usłyszeć jakie błędy popełniają rodzice, ale żeby znaleźć miejsce na spotkanie z dzieckiem i Bogiem, który wiec co robi. Zaplanował dzieciństwo, dorosłość, starość, zaplanował więc tez okres dojrzewania. Warto posłuchać co Bóg ma do powiedzenia przez trudny i buntowniczy czas" - zachęca Frąckowicz.

Rekolekcje "Bunt na pokładzie" odbędą się w sobotę, 16 listopada w godz. 9.00-20.00 w sali teatralnej parafii oo. jezuitów w Łodzi. W programie przewidziane są konferencje ("Jesteś bardzo dobrym rodzicem i masz prawo do błędów", "Młody człowiek w gąszczu autorytetów, czyli walka o tożsamość", "Bunt młodych, czyli Bóg walczy razem z Tobą o szczęście Twojego dziecka"), warsztaty ("Dobra myśl o swoim dziecku", "Rynek Autorytetów", "Podróż w świat nastolatka"), czas na medytację, modlitwę wspólnotową i wstawienniczą oraz blok świadectw. Całość zakończy msza święta z modlitwą o odnowienie relacji rodzice-zbuntowane dzieci.

Rekolekcje organizuje Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym w Łodzi. Zapisy przyjmuje Michał Frąckowicz (tel. 601-88-66-41). Koszt wynosi 20 złotych (30 złotych z obiadem).

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9