Miłosierdzie dla ewangelizacji

„Dawać świadectwo wierze przez miłość”. Spotkanie pod tym hasłem, z udziałem biskupów i delegatów odpowiedzialnych w europejskich konferencjach episkopatu za działalność charytatywną, zakończyło się wczoraj w Trieście.

Zorganizowała je w tym włoskim mieście w dniach 4- 6 listopada Papieska Rada „Cor Unum” wspólnie z Komisją Rady Konferencji Biskupich Europy „Caritas in Veritate”.

Jak czytamy w komunikacie wydanym po zakończeniu spotkania, zajęto się na nim relacją między wiarą, dziełami miłosierdzia i ewangelizacją. Mówiono o roli biskupa i wiernych jako głównych uczestnikach duszpasterstwa charytatywnego. Nie jest ono tylko odpowiedzią na wyłaniające się w danej chwili potrzeby, ale przede wszystkim tworzy wspólnotę otwartą na potrzebujących. Daje ona w ten sposób świadectwo wiary w Jezusa, który urodził się jako ubogi dla ubogich.

Aspekty teologiczne i duszpasterskie więzi między wiarą a dziełami miłosierdzia przedstawili uczestnikom przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” kard. Robert Sarah i kard. Angelo Bagnsco z Genui, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy. Zajęto się też wytycznymi zawartymi w ubiegłorocznym motu proprio Benedykta XVI o posłudze miłości Intima Ecclesiae natura. Ponadto wysłuchano świadectw Caritas z Triestu i z Albanii.

Biskupi uczestniczący w spotkaniu podkreślali, że nie można prowadzić pracy charytatywnej bez wiary. Sprowadzałoby to Kościół do roli pozarządowej organizacji pomocy, przed czym przestrzega Papież Franciszek. Z kolei wiara nie jest możliwa bez uczynków miłości. Zwrócono uwagę, że dzieła miłosierdzia wypływają z wiary każdego chrześcijanina, ale do ich pełnienia potrzebna jest kościelna wspólnota. Do działalności charytatywnej nie można delegować jednej tylko struktury. W ostatnim czasie wzrasta świadomość, że pracą tą musi kierować biskup diecezji. Podkreślono też znaczenie dokumentu Benedykta XVI o posłudze miłości dla ukazania, że duszpasterstwo miłosierdzia jest ważnym narzędziem ewangelizacji.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6