W Kaliszu o Nowej Ewangelizacji

Pod hasłem „Podziel się wiarą” rozpoczęło się w piątek wieczorem Forum Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej, które potrwa do niedzieli.

Mszy św. w kaliskiej katedrze przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. Na spotkanie przybył bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. W homilii bp Grzegorz Ryś podkreślał, że Jezus bardzo uwrażliwia człowieka na moment, w którym żyje. – Nikt z nas nie ma wiedzy, czy się jutro obudzi, nikt z nas nie ma zdolności zmieniania dnia wczorajszego, natomiast to, co należy do nas, to jest ten moment, ta Eucharystia, to Słowo Boże, które wymaga od nas refleksji. Rozpoznajcie ten moment w swoim sumieniu, aby przeżyć go w sposób właściwy – mówił hierarcha.

Zachęcał do głoszenia drugiemu człowiekowi Dobrej Nowiny. - Nie odkładajmy tego dzieła nowej ewangelizacji na następne pokolenia. To jest nam zadane. To nam jest przyniesiona Dobra Nowina – wskazał kaznodzieja.

Kończąc Eucharystię biskup kaliski przywołał na myśl patronów, do których ludzie mają szczególną cześć i nabożeństwo. - To oni roznieśli na cały świat Bożą prawdę, Boże prawo, Bożą cywilizację. Jedni oddali życie za Chrystusa, inni poświęcili swoje dziewictwo, jeszcze inni przyjęli ubogi sposób życia, by swoim ubóstwem ubogacić braci. Dzięki nim świat ma oblicze ludzkie, a nie szatańskie. Dzięki nim zamiast zemsty spotkać można przebaczenie, zamiast nienawiści miłość, zamiast wyzysku sprawiedliwość – zauważył bp Edward Janiak.

Dodał, że w Kościele Kaliskim szczególnym świętym jest Józef. – Święty Józefie Tobie zawierzamy nasze rodziny, czuwaj nad nami i w tym czuwaniu nowej ewangelizacji szczególnie do Ciebie się tulimy, łapiemy za ręce. Ty Józefie Kaliski masz w swoim obliczu odbicie Boga Ojca, Jego dobroci i miłości. Czuwaj nad nami – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Po Mszy św. bp Grzegorz Ryś wygłosił konferencję nt. „Za kogo ludzie uważają Jezusa? Istota nowej ewangelizacji”. W swoim wystąpieniu stwierdził, że najistotniejszym pytaniem każdej ewangelizacji jest pytanie o Jezusa Chrystusa. Podkreślał, że ewangelizacja jest głoszeniem Osoby osobie, czyli Jezusa Chrystusa człowiekowi. Wskazał, że wiara jest spotkaniem z osobą Jezusa Chrystusa, spotkaniem, które wszystko zmienia w życiu człowieka. Zachęcał uczestników forum, aby prowadzili napotkanego człowieka do Chrystusa.

Piątkowe spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu i odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.

W sobotę uczestnicy Forum Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej spotkają się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu, gdzie będą uczestniczyć w Eucharystii pod przewodnictwem wikariusza generalnego ks. prał. Andrzeja Latonia. Pierwszą konferencję nt. „Za kogo Ty uważasz Jezusa? Doświadczenie żywej wiary fundamentem nowej ewangelizacji” wygłosi jezuita o. Remigiusz Recław, opiekun duchowy zespołu „Mocni w Duchu”. O sposobach ewangelizowania we współczesnym świecie będzie mówił ks. Artur Sepieło. Popołudniu zaplanowano seminaria tematyczne, m.in. o nowej ewangelizacji w parafii, ewangelizacji młodzieży, roli świadectwa w przepowiadaniu, nowych metodach i środkach wyrazu w ewangelizacji oraz ewangelizacji przez taniec.

Wieczorem w kościele garnizonowym odbędzie się Koncert Uwielbienia w wykonaniu chóru pod kierunkiem Jakuba Tomalaka. Gościnnie wystąpi Poldek Twardowski, wokalista, gitarzysta, aranżer, kompozytor, organizator i koordynator Inicjatywy Poznańskich Muzyków „Bogu Jedynemu Chwała” oraz Poznańskich Zaduszek Jazzowych.

Forum Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej zakończy się w niedzielę adoracją Najświętszego Sakramentu, modlitwą różańcową i Mszą św., którą odprawi oblat o. Ryszard Sierański, twórca Wspólnoty Dobrego Pasterza z Punktem Pomocy Kryzysowej w Katowicach.

W kwietniu 2013 r. bp Edward Janiak powołał Zespół Koordynacyjny ds. Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej, którego przewodniczącym został ks. kan. Dominik Wodniczak, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10