Dwaj raperzy - Bęsiu i DJ Yonas - ruszają z misją do warszawskich gimnazjów i liceów. Chcą opowiadać, jak można pięknie żyć!
W październiku uczniowie aż dwunastu szkół wzięli udział w programie profilaktycznym połączonym z koncertem z wartościami chrześcijańskimi. Przez cały rok szkolny pozytywne przesłanie raperów usłyszy nawet kilka tysięcy uczniów. – Widzimy, co się dzieje, pogubiona młodzież coraz częściej szuka rozwiązania swoich problemów w alkoholu, narkotykach, dopalaczach... Chcemy ich zachęcić, żeby nie marnowali sobie życia – mówi Paulina Trzcińska, koordynator projektu „Nie zmarnuj swojego życia”.
Spotkania w szkołach prowadzą raperzy tworzący skład RYMcerze: Jonatan Blank (znany jako DJ Yonas) i Łukasz Bęś (pseudonim Bęsiu). Dwaj przyjaciele od wielu lat zapraszani są na rekolekcje, na koncerty w domach dziecka, ośrodkach wychowawczych, schroniskach, poprawczakach, więzieniach... Występują na festiwalach polskich i zagranicznych. Dzielą się swoimi doświadczeniami walki z nałogami i szukania miejsca w życiu. A wszystko językiem młodzieży – bez zadęcia i patosu, prosto z serca: „... I mam przed oczami retrospekcję/ gdybym mógł cofnąć czas/ dealer by nie miał mnie w kolejce” – śpiewają.
– Sam siedem lat temu byłem w beznadziejnej sytuacji, ale odbiłem się. Nawróciłem się, a moje życie zmieniło się o 180 stopni. Teraz chcę mówić o tym doświadczeniu młodym ludziom. Chcę ich ostrzegać przed próbowaniem jakichkolwiek używek – mówi Łukasz Bęś z zespołu RYMcerze.
Program „Nie zmarnuj swojego życia” składa się z dwóch części. Podczas pierwszej raperzy dzielą się swoimi doświadczeniami życiowymi i mówią o profilaktyce uzależnień, pokazują, że można pięknie żyć bez dragów, skrętów i dopalaczy. I że szkoła, nauczyciele, katecheci mogą być bardzo pomocni w przejściu przez trudny wiek. Druga część to koncert z wartościami chrześcijańskimi.
Akcja z udziałem raperów to propozycja Apostolskiego Ruchu Wiary. Udział w projekcie, czyli zaproszenie DJ Yonasa i Bęsia, rekomendowany jest m.in. przez ks. Sylwestra Jeża, dyrektora Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Warszawskiej. Spotkania z młodzieżą w szkołach są darmowe.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.