Czy świeccy będą nuncjuszami?

W przyszłości na czele nuncjatur apostolskich w różnych państwach mogliby stać świeccy katolicy, i to zarówno mężczyźni, jak i kobiety, mianowani przez papieża lub wybierani bezpośrednio przez episkopaty krajowe.

Ta rewolucyjna, jak na dzisiejsze czasy, propozycja jest jedną z ponad 80, jakimi zajmowała się rada 8 kardynałów, powołana przez Franciszka, aby mu doradzać w sprawie reformy Kurii Rzymskiej.

Poinformował o tym watykański portal „il sismografo”, powołując się na inne źródło internetowe http://stanzevaticane.tgcom24.it .

Gdyby wniosek w tej sprawie zyskał aprobatę Ojca Świętego, oznaczałoby to, że dotychczasowi nuncjusze apostolscy – wszyscy w randze arcybiskupów tytularnych i pochodzący z nominacji papieskich – pozostaliby na swych stanowiskach do osiągnięcia 75. roku życia (lub wyjątkowo w innym wieku), po czym na ich miejsce weszliby świeccy. Zmieniłaby się wówczas także ich rola: byliby wyłącznie przedstawicielami biskupa Rzymu, bez możliwości pełnienia posługi religijnej (odprawianie Mszy św., wyświęcanie kapłanów, konsekracja biskupów itp.).

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie papież Franciszek, który – jak przypomina portal – przywiązuje wielką wagę do spraw dyplomacji. Według „stanzevaticane”, po skandalu związanym z oskarżeniami dotychczasowego nuncjusza na Dominikanie abp. Józefa Wesołowskiego o pedofilię, „na celowniku” Ojca Świętego jest co najmniej ośmiu innych dyplomatów papieskich, którzy także mogą zostać odwołani.

Stolica Apostolska utrzymuje obecnie stosunki dyplomatyczne ze 180 państwami oraz z Unią Europejską i Suwerennym Wojskowym Zakonem Maltańskim, a także stosunki specjalne z Organizacją Wyzwolenia Palestyny. Jest również członkiem (także jako Państwo Miasto Watykanu) bądź ma status obserwatora lub jest reprezentowana przez stałego wysłannika w ponad 40 rządowych i pozarządowych organizacjach międzynarodowych, jak ONZ, UNESCO, FAO itp.

We wszystkich tych państwach i organizacjach reprezentują ją nuncjusze apostolscy, których jest obecnie 102 (w tym prawie połowę stanowią Włosi), przy czym w niektórych wypadkach – głównie w małych krajach lub tam, gdzie jest niewielu katolików – dyplomaci papiescy są akredytowani jednocześnie w kilku krajach (podobnie zresztą postępują wszystkie państwa na świecie). W przypadku tych krajów, z którymi Stolica Apostolska nie utrzymuje pełnych stosunków dyplomatycznych (np. niektóre państwa muzułmańskie lub komunistyczne), reprezentują ją tam delegaci apostolscy, którzy – w odróżnieniu od nuncjuszy, akredytowanych przy rządach państw – są przedstawicielami papieża wyłącznie przy miejscowym Kościele.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10