- Jak wejdzie się w taką wspólnotę, to bez niej się usycha - twierdzą członkowie „Effathy”. Radomska wspólnota obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia.
Od 2005 r. wspólnota prowadzi też Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy. Korzysta z nich zazwyczaj kilkadziesiąt osób. Trwają dziesięć tygodni. – Ludzie przychodzą na dwie, trzy godziny do kościoła. Jest katecheza, dzielenie się w grupach, modlitwa uwielbienia. Na zakończenie rekolekcji są jeszcze nabożeństwa: uzdrowienia, oddania życia Jezusowi i chrztu w Duchu Świętym, czyli nowego wylania darów Ducha Świętego – mówi pani Chmielewska. Te rekolekcje w parafii odbywają się jesienią. Wiosną, gdy jest taka potrzeba, członkowie wspólnoty z rekolekcjami wyjeżdżają w teren. Tam, gdzie je głoszą, powstają nowe wspólnoty. Owocem działania w Radomiu „Effathy” są też cieszące się ogromną popularnością wieczory chwały, które rozkręcił ks. Sławomir Plusa.
Moc wspólnej modlitwy
Joanna Pluta przyłączyła się do „Effathy” w roku Ducha Świętego przed Wielkim Jubileuszem. Zobaczyła ładny plakat zapraszający na spotkanie. Przyszła i już została. Teraz nie wyobraża sobie, żeby tu nie być. – Te spotkania są dla mnie przede wszystkim umocnieniem. Przychodzę tu ze swoimi troskami i problemami. Rozważane tu słowo Boże jest dla mnie bardzo istotne. Pomaga mi w podejmowaniu tych dużych i mniejszych życiowych decyzji – mówi. Od marca jest liderem wspólnoty. – Rozmawiamy ze sobą, dzielimy się doświadczeniem Boga w codzienności, a później wychodzimy umocnieni. Druga rzecz to wspólna modlitwa, kiedy stajemy razem jako Kościół i razem własnymi słowami uwielbiamy Pana Boga, dziękujemy Mu i również prosimy.
Modlimy się za kapłanów, nasze miasto, ojczyznę. Często widzimy rezultaty tej modlitwy. Wiemy, że ona ma moc, bo modlimy się razem. W Piśmie świętym jest przecież napisane: „Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” – podkreśla Małgorzata Chmielewska. – Jak wejdzie się w taką wspólnotę, to bez niej się usycha – dodaje. Duchowym opiekunem „Effathy” jest ks. Karol Warchoł COr. Przyszedł do nich jako diakon w ramach praktyk duszpasterskich. Po święceniach zaproponowano mu, aby został ich opiekunem. Zapytany, co daje mu wspólnota, odpowiada, że na pewno zawsze czuje z jej strony wsparcie modlitewne. Gdy są organizowane w parafii uroczystości, też może liczyć na pomoc. – Każdy z nas potrzebuje rozwoju duchowego, dlatego warto być w jakiejś wspólnocie. Jeśli ktoś czuje, że modlitwa oddawania chwały Panu Bogu i otwarcia się na dary Ducha Świętego jest jego drogą wzrostu duchowego, jak najbardziej zapraszam do nas. Powinniśmy znaleźć swoje miejsce w małych wspólnotach, które działają w ramach dużej wspólnoty Kościoła – mówi filipin.
Odnowa w Duchu Świętym w naszej diecezji obchodzi 12 października 30-lecie istnienia. – Na jubileusz zaprosiliśmy zaprzyjaźnionych księży. Będzie z nami bp Henryk Tomasik i nasz opiekun duchowy bp Bronisław Dembowski. Zaprosiliśmy też inne ruchy i stowarzyszenia, byśmy wzajemnie się poznawali i radowali. Myślę, że to będzie bardzo owocny dzień – mówi Joanna Pluta. Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym są owocem Soboru Watykańskiego II. – Któryś z biskupów powiedział, że przestaną być potrzebne, gdy cały Kościół będzie odnowiony w Duchu Świętym. Podczas naszych rekolekcji nie namawiamy do przyłączenia się do nas, ale poszukania dla siebie jakiejś grupy modlitewnej i trwania w niej. Wtedy pogłębia się swoją wiarę i cały Kościół jest odnowiony przez nasze odnowione życie – podkreśla Małgorzata Chmielewska.
Świętujmy w Radomiu
Jubileuszowe uroczystości rozpoczną się 12 X w kościele przy ul. Grzybowskiej. O 12.00 będzie Różaniec. O 13.00 Mszy św. przewodniczył będzie bp Henryk Tomasik. O 14.30 – adoracja, błogosławieństwo wspólnot i Koronka do Bożego Miłosierdzia. W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym o 16.40 konferencję wygłosi bp Dembowski, a o 17.20 będzie agapa i świadectwa. O 19.00 wieczór chwały w kościele MB Królowej Świata. Do współuczestniczenia w jubileuszu wszystkich diecezjan zapraszają: koordynator Odnowy w Duchu Świętym diecezji radomskiej ks. Sławomir Płusa i świecki koordynator Odnowy w Duchu Świętym diecezji radomskiej Tomasz Wziątek.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.