Wokół "Twierdzy wewnętrznej"

W Avili trwa IV Międzynarodowy Kongres Terezjański. W tym roku został poświęcony „Twierdzy wewnętrznej” św. Teresy, która jest arcydziełem chrześcijańskiej mistyki.

Na miejscu jest ok. 200 uczestników, natomiast ponad 6 tys. osób z pięciu kontynentów śledzi obrady przez internet.

IV Międzynarodowy Kongres Terezjański odbywa się w ramach przygotowań do jubileuszu 500-lecia urodzin św. Teresy, który przypada w 2015 r. Tematy wystąpień dotyczą „Twierdzy wewnętrznej” mistyczki z Avili – dzieła, które uważane jest za jej testament duchowy. Podczas obrad analizowana jest doktryna św. Teresy dotycząca m.in. modlitwy, kontemplacji, chrystologii czy doświadczenia Trójcy Świętej. Duże zainteresowanie wzbudziło studium osobowości autorki „Twierdzy wewnętrznej” w oparciu o badania grafologiczne, które przeprowadził znany ekspert Juanjo Giménez. Innym aspektem obrad jest postać św. Teresy i jej doświadczenie mistyczne w zetknięciu z innymi religiami i kulturami.

Jednym z uczestników kongresu jest o. Albert Wach OCD, definitor generalny Zakonu Karmelitów Bosych. „Byłem w zeszłym roku i teraz jestem w centrum studiów terezjańsko-sanjuanistycznych, czyli doktryny św. Teresy i św. Jana, doktorów Kościoła, dwojga wielkich mistyków hiszpańskich. Muszę powiedzieć, że jestem mile zaskoczony tak liczną obecnością uczestników z całego świata. To pokazuje nam również jak św. Teresa, jej nauczanie, jej doktryna są ważne i aktualne współcześnie” – mówi o. Wach.

Uczestnicy obrad mogą też zwiedzić rodzinne miasto św. Teresy. Kongres zakończy się w niedzielę 8 września.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7