Syria: Polscy biskupi apelują

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka wielu polskich biskupów wezwało do modlitwy w int. pokoju na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii.

Specjalne czuwania modlitewne odbędą się w najbliższą sobotę m.in. w diecezji płockiej, warszawsko-praskiej czy archidiecezji katowickiej.

Abp Wiktor Skworc wezwał wiernych do podjęcia dzieł pokutnych, jak również do modlitwy w intencjach wyznaczonych przez papieża Franciszka - mówi ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Publikujemy także list metropolity katowickiego:

Drodzy Diecezjanie, 

w minioną niedzielę, podczas południowej modlitwy Anioł Pański, papież Franciszek z wielkim przejęciem odniósł się do dramatycznych wydarzeń w Syrii. Zaapelował do wszystkich narodów, do skłóconych stron konfliktu, do polityków i „do serca każdego człowieka” o utrwalanie pokoju w świecie. „To nie kultura starcia, nie kultura konfliktu buduje współżycie w narodach i między narodami, ale kultura spotkania, kultura dialogu; ta jest jedyną drogą do pokoju” – stwierdził Papież.

Syryjscy uchodźcy w Turcji   CEM GENCO /PAP/EPA Syryjscy uchodźcy w Turcji

Mając na względzie powagę sytuacji, cierpienie niewinnych osób, a szczególnie przyszłość dzieci w krajach dotkniętych wojnami, Ojciec Święty ogłosił w całym Kościele najbliższą sobotę tj. 7 września br., dniem postu i modlitwy w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Do tego duchowego dzieła zaprosił również chrześcijan niekatolickich, wyznawców innych religii oraz ludzi dobrej woli. Ponieważ ludzkość potrzebuje widzieć gesty pokoju oraz słyszeć słowa nadziei, papież Franciszek do modlitewnej jedności zaprosił przede wszystkim Kościoły partykularne na całym świecie.    

Bracia i Siostry,
odpowiadając na apel Ojca Świętego, wzywam wiernych archidiecezji katowickiej – duchownych, osoby życia konsekrowanego i świeckie – do podjęcia dzieł pokutnych (m.in. postu), jak również do modlitwy w intencjach wyznaczonych przez papieża Franciszka. Trwając w jedności z modlącymi się w najbliższą sobotę na Placu Świętego Piotra, proszę, aby we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej wierni wraz ze swoimi duszpasterzami czuwali przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.

Adorację eucharystyczną rozpoczniemy w parafiach 7 września – w wigilię Narodzenia Maryi, Królowej Pokoju – po Mszach św. wieczornych, a zakończymy modlitwą różańcową i Apelem Jasnogórskim o godz. 21.

Zgodnie z wolą Ojca Świętego, „prośmy Maryję, aby pomagała nam odpowiadać na przemoc, na konflikt i na wojnę siłą dialogu, pojednania i miłości. Ona jest Matką: niech Ona pomoże nam znaleźć pokój; wszyscy jesteśmy Jej dziećmi!”. Maryjo, Matko Pokoju, módl się za nami! 

Na czas wspólnej modlitwy i podejmowania dzieł pokutnych duszpasterzom i diecezjanom z serca błogosławię: w imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego.

Szczęść Boże!

+Wiktor Skworc Arcybiskup Metropolita Katowicki
Katowice, 2 września 2013 r.

Jeśli ktoś nie będzie mógł uczestniczyć w modlitwach w kościołach może modlić się o pokój indywidualnie, podejmując również dzieła pokutne.

Specjalne czuwania modlitewne odbędą się w najbliższą sobotę m.in. w diecezji płockiej i warszawsko-praskiej.

Zapraszając o udziału w modlitwie abp Henryk Hoser przestrzegł, że konflikt w Syrii jest niezwykle niebezpieczny dla całego świata. „Wojna regionalna w takim miejscu jak Bliski Wschód grozi wszystkimi możliwymi konsekwencjami. Mieliśmy przykład Iraku, kiedy papież Jan Paweł II robił wszystko, żeby nie doszło do militarnego, ale pokojowego rozstrzygnięcia; które byłoby wynikiem kultury, pokory, a nie siły” – powiedział abp Hoser.

Z kolei bp Piotr Libera prosił diecezjan, by w miarę możliwości we wspólnotach parafialnych odbyły się modlitwy przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. „Pamiętajcie też o podjęciu w tym dniu postu” – apelował ordynariusz płocki.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Dominik
  03.09.2013 18:45
  Apel wystosował też biskup Jan Wątroba z Rzeszowa.

  Jest duży odzew.
 • amico
  03.09.2013 19:04
  Módlmy się też o rozum dla Obamy i jego doradcow!
 • nirs
  03.09.2013 19:37
  Na sobotę mam zaplanowaną imprezę, mogli się wcześniej ruszyć z tym postem, np. jak mordowano chrześcijan w Egipcie, czy Pakistanie.
  Wtedy bardziej bylem skłonny do poszczenia.
  Może dla odmiany bracia muzułmanie niech się pomodlą o pokój dla siebie.
 • gość
  03.09.2013 22:49
  do nirs;ty jak widać niczego nie zrozumiałeś. Gdybyś miał trochę oleju w głowie to nie trzeba by nawet apelu biskupów w tej sprawie, bo wiedziałbyś co należy zrobić - zakładam, że jesteś katolikiem.
  Może jak dorośniesz, to zrozumiesz.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11