... ani ucho nie słyszało, co czeka człowieka w niebie.
Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, co czeka człowieka w niebie. Rąbek tej tajemnicy odsłania czytelnikowi książki Grzegorza Sokołowskiego "Kiedy czasu nie będzie... Zapiski anioła" sam Boży posłaniec. Oczywiście przedstawiona w niej wizja nieba jest tylko koncepcją literacką autora książki. Skoro w niebie ma być jeszcze wspanialej,tym lepiej dla nas.
Tak, jak dla człowieka niebo stanowi niemałą tajemnicę, tak samo dla anioła ziemia, którą ma okazję raz po raz odwiedzać, nie jest w pełni zrozumiała, a na pewno nie jej mieszkańcy. No bo jak zrozumieć kobiety, które robią wszystko, żeby wyglądać zupełnie inaczej niż wyglądają naprawdę? Jak zrozumieć zwyczaje weselne? A przedświąteczną krzątaninę, gdzie nie ma odrobiny atmosfery świątecznej? Mimo iż nie łatwo pojąć działanie ludzi, anioł dzielnie wypełnia zadania powierzone mu przez Boga, bacznie obserwuje i opisuje, co zauważył. Zapiski te mogłyby zdziwić niejednego z nas.
Skoro patronatem honorowym książkę objęła Matka Boska Anielska, a modlitwą wsparły siostry karmelitanki z Ełku i Krakowa, musi być to przyjemna lektura. Ale i skłaniająca do refleksji.
Grzegorz Sokołowski: Kiedy czasu nie będzie... Zapiski anioła. Wydane nakładem Edycji Świętego Pawła
Książka Grzegorza Sokołowskiego jest do wygrania w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Wymień chóry anielskie oraz podaj twórcę tego podziału.
Odpowiedź najbardziej właściwa (ten podział zwyciężył w Kościele) to podział Pseudo-Dionizego, mnicha który żył w V w. po Chrystusie. Wyróżnił on następujące grupy: (1) serafini, (2) cherubini, (3) trony, (4) panowania, (5) moce, (6) władze, (7) zwierzchności, (8) archaniołowie, (9) aniołowie.
Ponieważ jednak pierwszym, który w Kościele dokonał takiej klasyfikacji był św. Ambroży, uznawaliśmy również taką odpowiedź. Pod warunkiem, że prawidłowo została wymieniona jego klayfikacja (a jest między tymi klasyfikacjami pewna różnica): (1) serafini, (2) cherubini, (3) trony, (4) panowania, (5) moce (=władze), (6) cnoty, (7) zwierzchności (=księstwa), (8) archaniołowie, (9) aniołowie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).