Papież zdominował brazylijską prasę

Środowa wizyta papieża Franciszka na otwarciu oddziału dla uzależnionych szpitala św. Franciszka z Asyżu w Rio de Janeiro oraz relacje i komentarze z Mszy św. w sanktuarium maryjnym w Aparecida zdominowały czwartkową brazylijską prasę.

Gazeta „Jornal do Brasil” dużymi literami cytuje słowa papieża: „Legalizacja narkotyków nie zmniejszy liczby osób uzależnionych”. Dziennik opisując pobyt Ojca Świętego w szpitalu św. Franciszka z Asyżu podkreśla, że papież odrzucił niekaralność osób zażywających narkotyki. Dziennik podkreśla, że Biskup Rzymu przestrzega, że „nie poprzez legalny dostęp do narkotyków, o czym się rozmawia w wielu krajach Ameryki Łacińskiej, osiągnie się zmniejszenie liczby osób uzależnionych od narkotyków, lecz istnieje potrzeba rozwiązać problem u korzeni”.

Dziennik „Folha de São Paulo” uważa, że słowa Ojca Świętego na temat legalizacji narkotyków, w którym nazwał handlarzy narkotyków „handlarzami śmierci”, jest najsilniejszym z dotychczasowych jego przemówień podczas pobytu w Brazylii. Gazeta prezentuje sylwetkę byłego uzależnionego Liarda Cassiano da Silva Reisa, który po daniu świadectwa o swoim życiu usłyszał od papieża Franciszka słowa: „continue firme” – "trwaj w sile".

Drugim ważnym tematem brazylijskiej prasy jest wizyta papieża w sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Aparecida - maryjnej stolicy Brazylii.

Dziennik „O Globo” relacjonując pierwszą Mszę św., którą Ojciec Święty odprawił dla wiernych w narodowym sanktuarium maryjnym w Aparecida, podkreśla obietnicę papieża, że powróci do niego w 2017 r., kiedy sanktuarium będzie obchodzić 300. rocznicę znalezienia figurki Matki Bożej. Dziennik wskazuje na gorliwość wiary uczestników, którzy mimo zimna i deszczu czekali na Ojca Świętego.

"Jornal do Brasil” przypomniał, że papież w Aparecida ponownie zawierzył Matce Bożej Światowy Dzień Młodzieży. Gorące powitanie z przedstawicielami innych religii i wiernymi oraz pozdrowienie 200 tysięcy wiernych, którzy poza bazyliką uczestniczyli we Mszy św. według dziennika wskazuje na "bliskość papieża z ludem". "Brazylia, a szczególnie Rio de Janeiro ukazuje wiarę i miłość, która nigdy jeszcze nie była tak widoczna" - stwierdza dziennik i podkreśla, że ta manifestacja wiary ma miejsce nie tylko podczas spotkań z papieżem Franciszkiem, ale wszędzie gdzie trwają obchody ŚDM.

„Folha de São Paulo” zwraca uwagę, że podczas kilometrowej drogi, którą papież przemierzył samochodem z lądowiska dla helikopterów do bazyliki pocałował przynajmniej czworo dzieci. Dziennik wskazuje na jeden z transparentów na placu przed bazyliką z napisem w języku hiszpańskim: „Ojcze święty nie pozwól Dilmie podpisać prawa legalizującego aborcję”.

Dziennik „O Dia” pod znamiennym tytułem „Między niebem i piekłem Cudownego Miasta” opisuje radości i trudności z jakimi muszą borykać się pielgrzymi Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro. "Zimno, deszcz, problemy z komunikacją utrudnia właściwe przeżywanie Dni Młodzieży, jednak radość młodych pielgrzymów zaraża mieszkańców miasta" - zauważa dziennik. Alarmuje też, że na trzy dni przed papieską Mszą św. w Guaratiba plac, na którym ma się ona odbyć, jest pełen wody i błota. W miejscu gdzie około 2,5 miliona pielgrzymów ma uczestniczyć we Mszy św. na zakończenie ŚDM trwają ostatnie przygotowania, jednak pogoda nie ułatwia zadania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6