Papież wyruszył do Rio de Janeiro

Papież wyruszył w swoją pierwszą podróż zagraniczną do Brazylii. O godz. 8.45 samolot włoskich linii lotniczych Allitalia z Ojcem Świętym na pokładzie wystartował z lotniska Fiumicino kierując się na Rio de Janeiro. Tam Franciszek weźmie udział w obchodach 28. Światowego Dnia Młodzieży. Obok papieskiej świty papieżowi towarzyszy 68 dziennikarzy.

Na międzynarodowym lotnisku Galeão w Rio de Janeiro papieski samolot jest oczekiwany o. godz. 21 czasu wschodnioeuropejskiego. Tam przywita go prezydent Brazylii Dilma Rousseff. Oficjalna ceremonia powitania odbędzie się w ogrodzie pałacu gubernatora Guanabara, gdzie papież wygłosi swoje pierwsze oficjalne przemówienie. Obok prezydent kraju będą obecni m. in. gubernator stanu Rio de Janeiro, Sergio Cabral oraz burmistrz miasta Eduardo Paes.

W odróżnieniu od poprzedników Jana Pawła II i Franciszek zrezygnował z konferencji prasowej na pokładzie samolotu lecz jak zapowiedział będzie chciał każdego z dziennikarzy poznać indywidualnie.

Jutro przez cały dzień Franciszek będzie odpoczywać. Jak zapowiedziano w programie jest to pobyt prywatny Ojca Świętego.

Papież zamieszka w diecezjalnym centrum edukacyjnym "Centro de Estudos do Sumaré" w północnej części Rio de Janeiro. Nie skorzysta z dużego apartamentu, lecz zamieszka w jednym z pokoi zajmowanych przez biskupów w czasie posiedzeń brazylijskiego episkopatu. W tym samym miejscu mieszkał już Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek do Brazylii w 1980 i 1997 r. Był tam także kard. Joseph Ratzinger w 2004 r., na rok przed wyborem na papieża.

Wizyta Franciszka potrwa do 28 lipca i obejmie oprócz Rio de Janeiro, także narodowe sanktuarium maryjne w Aparecidzie. Papież spotka się m.in. z mieszkańcami faweli Varginha, z więźniami, chorymi i biskupami Ameryki Łacińskiej. Pobłogosławi też flagi olimpijskie (Rio de Janeiro będzie gospodarzem letnich igrzysk w 2016 roku).entyny.

W piątek Franciszek będzie spowiadał młodych ludzi oraz spotka się z kilkoma młodymi więźniami w Pałacu Arcybiskupim. Tam również odmówi modlitwę Anioł Pański, po której zje obiad z grupą 12 uczestników zlotu z różnych krajów.

Piątek zakończy Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża na Copacabana.

W sobotę Franciszek odprawi mszę z udziałem biskupów, przybyłych na Dni Młodzieży. Spotka się potem w Teatrze w Rio de Janeiro z przedstawicielami władz i życia politycznego Brazylii.

Wieczorem na błoniach Guaratiba, gdzie mogą zmieścić się 2 miliony osób, Franciszek weźmie udział w czuwaniu modlitewnym z młodzieżą, do której wygłosi przemówienie.

Kulminacyjnym wydarzeniem Światowych Dni Młodzieży będzie niedzielna Msza pod przewodnictwem papieża. Na jej zakończenie ogłosi on, gdzie odbędzie się następny zlot młodych katolików z całego świata. Wszystko wskazuje na to, że spotkanie to wyznaczy na 2016 rok w Krakowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11