Ks. Lemański porozumiał się z Kurią

Ks. Wojciech Lemański odbył wczoraj rozmowę w Kurii diecezji warszawsko-praskiej. Dziś po porannej Mszy św. w parafii w Jasienicy poinformował wiernych o ustaleniach. Zgodnie z dekretem abp. Henryka Hosera, administratorem parafii jest ks. Grzegorz Chojnicki.

Ks. Lemański będzie mógł korzystać z pomieszczeń gościnnych na plebanii, gdzie zostawi swoje rzeczy. Nie przyjął decyzji o zamieszkaniu w Domu Księży Emerytów, postanowił przyjąć zaproszenie zaprzyjaźnionego księdza Jana - nie podając jego nazwiska - i zamieszkać w jego domu. "Razem będziemy mieszkać i modlić się, i czekać z ks. Janem na rozstrzygnięcie procedury odwoławczej" - powiedział. Postanowił również nie przyjmować zapomogi z Funduszu Księżowskiego Wsparcia, bo są one przeznaczone dla księży schorowanych i w trudnej sytuacji materialnej. "A ja do takich nie należę i wierzę, że ani mnie, ani ks. Janowi, dzięki waszej życzliwości, przez te tygodnie czy miesiące głód i niedostatek w oczy nie zajrzy" - powiedział.

Dodał, że świetlica na plebanii będzie nadal działać, a dzieci zostaną przygotowane do sakramentu bierzmowania, zajmie się tym ksiądz administrator.

"Dzięki waszej wczorajszej postawie dzisiaj stanąłem przy tym ołtarzu i stanę jutro wieczorem - powiedział. - Umówiliśmy się, że w piątek odprawimy Mszę św. wieczorną z księdzem administratorem".

"W czasie tych rozmów wielokrotnie z ust moich i księdza kanclerza padało, że nie jestem obłożony żadnymi karami kościelnymi, mam uprawnienia kapłańskie i mogę w dowolnym kościele prosić o możliwość sprawowania Eucharystii" - zaznaczył. Dodał, że ma nadzieję, że księża będą to respektować, zapowiedział też, że będzie prosił o sprawowanie Mszy również w parafii w Jasienicy, ale nie będzie tego robił za często. - Nie będę tego unikał, ale i nie będę nadużywał gościnności" - powiedział.

Przyznał, że nie wiadomo jak długo potrwa procedura odwołania od decyzji biskupa o usunięciu z funkcji proboszcza, ale ks. Lemański wierzy w jej skuteczność i w powrót do parafii na stałe.

W najbliższą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 10 zostanie oficjalnie przedstawiony w parafii ksiądz administrator.

Ks. Lemański dodał, że czeka na odpowiedź swojego biskupa na prośbę o zmianę decyzji.

Przypomnijmy, że administratorem parafii w Jasienicy został mianowany 47-letni ks. Grzegorz Chojnicki od 2009 r. jest wikariuszem w parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie (poprzednio pracował w parafii
Miłosierdzia Bożego w Ząbkach). Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1990.

Jest doktorem teologii, wykładowcą w seminarium duchownym diecezji warszawsko-praskiej. W parafii prowadzi konwersatoria dla dorosłych "Trwajmy mocno w wyznawaniu wiary" (Hbr 4,14) oraz nauki przedmałżeńskie.
Publikuje w tygodniku "Idziemy".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6