Powrót do korzeni

„Zakorzenieni” (w wierze, historii, tradycji) to hasło tegorocznych Dni Benedyktyńskich organizowanych z okazji przypadającego 11 lipca wspomnienia patrona Mogilna św. Benedykta. Przez trzy kolejne dni w pobenedyktyńskim klasztorze i w mieście odbywać się będą koncerty, zabawy historyczne i spotkania modlitewne.

„Europo, obudź siebie samą, odkryj swoje początki, odkryj swoje korzenie! – to wezwanie bł. Jana Pawła II z Santiago de Compostela szczególnie zapadło mi w pamięci i to właśnie ono jest inspiracją tegorocznych Dni Benedyktyńskich” – tłumaczy organizator przedsięwzięcia ks. Marcin Przybylski z mogileńskiej parafii pw. św. Jakuba Apostoła. Jak dodaje, ktoś może powiedzieć, że to na wyrost, gdzie małemu miastu do wielkiej Europy. Ale bez pamięci o korzeniach człowiek i w małym mieście traci tożsamość.

„Ks. prof. Szymik w jednym z wywiadów powiedział: Mam tylko jedno życie i albo z niego zrobię jak najlepszy użytek, albo się z tym, co w moim życiu istotne – rozminę. Nie będę miał innego Pszowa, innego Taty, innej linii losu. Więc albo będę cały czas tęsknił za Nowym Jorkiem, albo zgodzę się na siebie i zrobię jak najlepszy użytek ze swoich korzeni. Chciałoby się powiedzieć za ks. Szymikiem: Nie będę miał innego Mogilna!. Taki też cel przyświeca tegorocznym Dniom Benedyktyńskim, aby naszej mogileńskiej społeczności przypomnieć o wspaniałych korzeniach tego miasta i dziękować za benedyktynów, którzy zakorzeniali wiarę w sercach naszych przodków” – dodaje ks. Przybylski.

Trzydniowe święto miasta zainauguruje wieczorna Msza św. o św. Benedykcie, po zakończeniu której mieszkańcy Mogilna zaproszeni zostaną na świąteczny posiłek przy klasztorze. Późnym wieczorem na wirydarzu odbędzie się dziesiąta już edycja Wieczorów Muzyki i Poezji.

W piątek do wspólnej zabawy i poznawania benedyktyńskich tradycji zaproszone zostaną dzieci. Zaś rodzice i dziadkowie będą mogli posłuchać piosenek Hanki Ordonówny. Dzień zakończy Adoracja Najświętszego Sakramentu, która potrwa do północy.

W sobotę odbędzie się jarmark benedyktyński i gra miejska „Benedyktyńskie denary”. Chętni będą szukać sakwy z denarami według wskazówek otrzymanych za wykonanie kolejnych zadań związanych z regułą dawnych mieszkańców mogileńskiego klasztoru. Przewidziano także projekcję filmu „Cristiada”. Wieczorem odbędzie się różaniec fatimski w intencji miasta.

Pierwszy raz po blisko 10 latach mieszkańcy Moglina mogą sięgnąć po „Benedictum” – czasopismo katolickie wydawane w Mogilnie w latach 1992-2004. W pierwszym numerze po reaktywacji przeczytają m.in. o patronie miasta św. Benedykcie i pierwszym opacie mogileńskiego klasztoru.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6