Komu rower, komu?

Do dzielenia się używanymi rowerami namawia kierujący parafią ewangelicką w Szczyrku Salmopolu ks. Jan Byrt. W zimie duchowny co roku zachęca do dzielenia się sprzętem narciarskim z tymi, których na niego nie stać, a tego lata postanowił zainicjować akcję dzielenia się jednośladami.

Jak wyjaśnia luterański duchowny, chodzi o to, by ci, którzy mają w domach starsze, niepotrzebne rowery przekazali je bezpłatnie w wakacje tym, których nie stać na kupno roweru czy wyjazd na wakacje.

Ks. Byrt przyznaje, że w pierwszej chwili pomysł wydawał mu się mało realny. „Bo kto będzie chciał podarować bezpłatnie rower? Ale na wiosnę dostaliśmy kilka rowerów i zorientowaliśmy się, że nie tylko mieszkańcy Szczyrku, ale też spoza naszego miasta mają w domach starsze rowery, które im zajmują miejsce. A zapotrzebowanie wśród tych, którzy nie mają rowerów, jest bardzo wielkie” – podkreśla duchowny i zaznacza, że podarowane rowery parafia przekazała już dzieciom.

„Może w swojej parafii poprzez księdza zaproponować tym, których na rower nie stać, a takich w kraju i wokół nas jest dużo. My ze swej strony też będziemy starali się w tym projekcie uczestniczyć i sprawiać uśmiech wakacyjny na wielu twarzach. Można się dzielić chlebem i można też nartami czy rowerami, czy rolkami” – apeluje ks. Byrt i wyraża nadzieję, że do jubileuszu 500-lecia Reformacji, przypadającego w 2017 roku, uda się przekazać w ten sposób 500 rowerów. Zastrzega, że podarowane rowery muszą być w 100 proc. sprawne.

Ks. Jan Byrt, proboszcz filialnej parafii w Szczyrku Salmopolu, zrealizował już wiele swoich nietuzinkowych pomysłów. Zapraszał m.in. na wypoczynek dzieci ze Słowacji i Bieszczad, gościł cudzoziemców, którzy za darmo uczyli dzieci angielskiego. Rozdawał koszulki i silikonowe opaski z biblijnymi cytatami oraz zbudował ołtarz europejski w Beskidzie Śląskim, przy którym co roku mają się odbywać nabożeństwa ekumeniczne o pomyślność Starego Kontynentu.

Kilka temu dzięki inicjatywie duchownego, na trasie Bielsko-Biała - Szczyrk kursowały autobusy z napisem „Wierzysz w Boga? Nie jesteś sam!”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8