Kościół w Europie, Kościół dla Europy, Kościół w sercu Europy – to główne przesłanie trwającego od 24 do 27 czerwca w Brukseli „Tygodnia dla nadziei”.
Jest to inicjatywa Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE przygotowana wraz z Ekumeniczną Kaplicą Zmartwychwstania, służącą na co dzień pracownikom instytucji unijnych, i z miejscowym kościołem dominikanów. Tydzień został zorganizowany w 10. rocznicę opublikowania adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Ecclesia in Europa.
„Celem tygodnia jest zainspirowanie do refleksji nad chrześcijańskimi korzeniami oraz wyzwaniami, które stoją przed Europejczykami z perspektywy chrześcijańskiej, poprzez serię spotkań ze świadkami – postaciami świętych i błogosławionych. Ich życie i zaangażowanie zachęca do refleksji nad różnymi aspektami współczesnego życia politycznego, społecznego i ekonomicznego. Świadkowie, z którymi będziemy spotykać się w tym tygodniu, to bł. ks. Jerzy Popiełuszko i refleksja nad dążeniem do prawdy, wolności i solidarności, bł. Hildegarda Burjan i refleksja nad godnością i zaangażowaniem kobiet w życie polityczne, św. Bernardyn ze Sieny i refleksja nad etyką biznesu, św. Hildegarda z Bingen i zrównoważony rozwój czy też bł. Pino Puglisi i przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Krystian Sowa SJ, rektor Ekumenicznej Kaplicy Zmartychwstania.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.