O czym rozmawiają biskupi?

Drugi dzień trwa w Wieliczce 362. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi wyrazili zgodę na wystąpienie do Stolicy Apostolskiej z prośbą o możliwość rozpoczęcia procesów beatyfikacyjnych dwóch kapłanów.

Pierwszy to ks. Stefan Sudoł, który pracował w parafii w Dzikowcu, obecnie w diecezji sandomierskiej – poinformował bp Krzysztof Nitkiewicz: „Pozostał w pamięci ludzi z racji na niezwykłą gorliwość w pełnieniu misji pasterskiej. Codziennie spowiadał przez kilka godzin, prowadził całodobowe czuwania przed Najświętszym Sakramentem” – powiedział ordynariusz sandomierski.

Drugi z kapłanów, ks. Aleksander Woźny, w latach 1945-1983 był proboszczem parafii św. Jana Kantego w Poznaniu – przypomniał abp Stanisław Gądecki: „Te wszystkie świadectwa, które do tej pory mamy zebrane, wskazują na niego jako na człowieka nie tylko skromnego, ogromnie pokornego, ale również bardzo wpływowego w dziedzinie duchowości” – podkreślił metropolita poznański.

Polscy biskupi zdecydowali także o przyjęciu nowej wersji czwartego przykazania kościelnego, która brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach” – powiedział bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP: „Biskupi polscy, wychodząc jakby na przeciw pewnej praktyce i doświadczeniom, które się pojawiły, zawężają ten czas, powiedziałbym, zakazany, gdy chodzi o zabawy, do Wielkiego Postu. Natomiast nie znaczy to, że nie możemy dalej praktykować tych dobrych postaw w pozostałe piątki całego roku” – dodał biskup pomocniczy legnicki.

Zebrany w Wieliczce Episkopat wyraził również zaniepokojenie kształtem edukacji seksualnej w szkole. Jak poinformował bp Marek Mendyk, w komunikacie z obrad ma znaleźć się apel do rodziców o większą odpowiedzialność za wychowanie seksualne dzieci. „Uważam, że powinien pójść bardzo mocny apel do rodziców, na razie w formie tekstu, który pewnie zostanie zapisany w komunikacie. Zwraca on uwagę na to, że jednak zagrożenie jest bardzo realne i trzeba po prostu czuwać” – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

W niedzielę 23 czerwca polscy biskupi wezmą udział w uroczystości poświęcenia górnego kościoła w sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie. Jednocześnie będzie to okazja do świętowania złotego jubileuszu kapłaństwa kard. Stanisława Dziwisza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10