Nigdy nie traćcie nadziei!

Papieskie spotkanie z Dziełami Pomocy Kościołom Wschodnim i ponowny apel o zaradzenie potrzebom ofiar tragicznego konfliktu w Syrii.

Świadectwo wiary dawane od wieków przez katolików na Wschodzie przypomniał Papież na audiencji dla uczestników zakończonego dziś spotkania ROACO. Dzieła Pomocy Kościołom Wschodnim obradowały w Rzymie od 18 czerwca. W spotkaniu uczestniczyły organizacje kościelne wspierające katolików na Bliskim Wschodzie i przedstawiciele tamtejszego Kościoła. Ojciec Święty podkreślił, że w pomocy tej należy dawać pierwszeństwo formacji, zwłaszcza młodych. Projekty pomocowe winny być znakiem wyznawania miłości Boga, co stanowi o chrześcijańskiej tożsamości. Franciszek nawiązał do obecności na spotkaniu katolickich patriarchów z Iraku i Egiptu, jak też papieskich przedstawicieli dyplomatycznych w Ziemi Świętej i w Syrii, biskupa pomocniczego z Jerozolimy i franciszkańskiego kustosza Ziemi Świętej.

„Przenosi mnie to sercem w Święte Miejsca naszego Odkupienia, ale też ożywia we mnie kościelną troskę o sytuację tylu braci i sióstr, którzy żyją w warunkach niepewności i przemocy. Zdają się one nie mieć końca, a nie szczędzą niewinnych i najsłabszych. Jako wierzący mamy się stale, ufnie modlić, by Pan udzielił upragnionego pokoju razem z dzieleniem się nawzajem i z konkretną solidarnością. Chciałbym raz jeszcze zaapelować z głębi serca do osób odpowiedzialnych za narody i za organizacje międzynarodowe, do wierzących każdej religii i do ludzi dobrej woli o położenie kresu wszelkiemu cierpieniu, przemocy, dyskryminacji religijnej, kulturowej i społecznej. Niech konflikt siejący śmierć ustąpi miejsca pojednaniu, które niesie życie. Wszystkim, którzy cierpią, mówię z mocą: Nigdy nie traćcie nadziei! Kościół jest przy was, niesie wam wsparcie! Proszę, byście uczynili wszystko co w waszej mocy dla zaradzenia wielkim potrzebom dotkniętej konfliktami ludności, szczególnie syryjskiej – ludzi z umiłowanej Syrii, uchodźców i wygnańców, którzy są coraz liczniejsi”.

Papież przytoczył to, co na początku II wieku napisał do chrześcijan Rzymu św. Ignacy z Antiochii Syryjskiej (List do Rzymian IX, 1).

„Ja też wam powtarzam jego słowa: «Pamiętajcie w swej modlitwie o Kościele w Syrii; czuwać nad nim będzie Jezus Chrystus i wasze miłosierdzie». Panu życia powierzam tamtejsze niezliczone ofiary i proszę Najświętszą Matkę Boga, by pocieszyła wszystkich, którzy są w «wielkim ucisku» (Ap 7, 14). Tak, to naprawdę wielki ucisk!” – dodał Ojciec Święty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10