Patron dzieci i młodzieży, założyciel salezjanów, wielki wychowawca, twórca systemu prewencyjnego. Jan Paweł II powiedział, że niezwykły sekret ks. Bosko polegał na tym, że nie zawiódł nigdy najgłębszych pragnień młodzieży.
Wszystko to znakomicie wpisuje się w system wychowawczy opracowany przez ks. Bosko, który od prawie 200 lat stosują salezjanie. – Prowadzimy oratoria, szkoły, internaty, bursy i cały czas stosujemy system naszego założyciela. System wychowawczy, prewencyjny, który polega m.in. na tym, żeby wychowawca był cały czas wśród młodzieży. Młodzi czują jego obecność, a on daje dobry przykład, mobilizuje ku dobremu i zapobiega złym zachowaniom. System prewencyjny jest pogłębiany przez nasze ośrodki naukowe i pedagogiczne – tłumaczy ks. Dariusz Mikołajczyk.
Sarkofag z rzeźbą
Relikwie w Olsztynie przebywały tylko przez dwa dni, ale uroczystości związane z tym wydarzeniem trwały cały tydzień. Najpierw w eskorcie motocyklistów przyjechały one do parafii św. Wawrzyńca, gdzie tańcem i śpiewem przywitali je animatorzy oraz wychowankowie Oratorium. W krótkim występie przybliżyli też zebranym postać patrona dzieci i młodzieży. Następnie przy wystawionym relikwiarzu uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. Zazwyczaj kształt relikwiarza kojarzy nam się z krzyżem czy monstrancją. Tymczasem ten przypomina sarkofag. Znajduje się w nim naturalnej wielkości rzeźba przedstawiająca św. Jana Bosko. Jest ona wierną kopią rzeźby odlanej po jego śmierci i znajdującej się w bazylice Maryi Wspomożycielki w Turynie (Włochy). We wnętrzu figury, w miejscu serca, znajduje się pudełko z niezwykle cenną relikwią, prawą dłonią świętego. – Taka postać relikwiarza daje poczucie bliskości. Widzimy, jak św. ks. Bosko wyglądał, możemy na niego patrzeć, jest tuż obok – mówili uczestnicy uroczystości.
Po Mszy św. relikwie zostały przeniesione do kościoła, gdzie na czuwaniu trwali wierni. W programie całego tygodnia znalazły się również turnieje sportowe. Grano w piłkę nożną, siatkówkę, tenisa stołowego, był konkurs wiedzy o św. Janie Bosko, konkursy plastyczne, a na zakończenie wielkie święto młodych „Ks. Bosko pozostał z nami” – czyli gry, zabawy, śpiewy, konkursy i turniej. Ogólna radość, przyjaźń i zabawa – dokładnie tak, jak tego chciał ks. Bosko, który mówił, że diabeł boi się ludzi radosnych, z czystym sumieniem. – To niewątpliwie wielkie wydarzenie dla naszej wspólnoty, ale nie tylko, bo widziałem wiele osób spoza parafii. Tak więc św. Jan Bosko żyje w sercach wielu ludzi, nie tylko salezjanów, ale wszystkich, którym leży na sercu sprawa wychowania – mówi ks. Marek Borysiak.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).