- Nie prosimy o szczególne prawa dla chrześcijan. Prosimy tylko o miejsca do modlitwy i możliwość duchowej formacji naszych wiernych – powiedział bp Camillo Ballin.
Wikariusz apostolski północnej Arabii podkreślił, że jednym z jego głównych zadań jest szerzenie idei tolerancji religijnej. Wyjaśnił, że Kościół katolicki na tym terenie nie ma za zadanie prowadzić misji wśród muzułmanów. Bp Ballin chce jedynie móc swobodnie troszczyć się o wyznawców Chrystusa przebywających na Półwyspie Arabskim i pracować nad stworzeniem zjednoczonej społeczności katolickiej.
Wikariat północnej Arabii obejmuje Kuwejt, Bahrajn, Katar i Arabię Saudyjską. W rejonie tym przebywa ok. 2,5 miliona chrześcijan. Katolicy mieszkający na wspomnianym obszarze to głównie migranci zarobkowi. W związku z czym jest to społeczność bardzo zróżnicowana. W samym Bahrajnie coniedzielne Msze w kilkunastu językach odprawia się w pięciu różnych obrządkach katolickich.
Bahrajn stanowi na tym terenie ewenement, jeśli chodzi o respektowanie swobód religijnych. Ostatnio państwo przyznało tam wikariatowi apostolskiemu ziemię pod budowę nowej katedry. Świątynia mieszcząca 2 tys. wiernych ma zostać wzniesiona do 2016 r.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).