Sołtysi pielgrzymują do Lichenia

Modlitewne spotkanie w Licheniu połączone było dwudniową konferencją pt. „Wiejska Polska”.

Ponad 3 tys. przedstawicieli polskiej wsi przybyło dziś do sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej na Krajową Pielgrzymkę Sołtysów i Środowisk Wiejskich. XXI modlitewne spotkanie w Licheniu połączone zostało z dwudniową konferencją pt. „Wiejska Polska”.

Pielgrzymi modlili się o pomyślność polskiej wsi. W południe Mszy św. w licheńskiej bazylice, przewodniczył wikariusz biskupi ks. Wojciech Kochański, dziekan dekanatu konińskiego III. W homilii mówił o znaczeniu wsi, jej kultury i wkładzie w budowaniu wolnej i niepodległej ojczyzny. Apelował także do ludzi zamieszkujących polską wieś, aby nie zostały zatracone tradycyjne Polskie zawołania - „Szczęść Boże” czy „Bóg zapałać” - gdyż jest w nich zawarta chrześcijańska i polska godność. Zachęcał także do kultywowania wspaniałych tradycji, jakie wywodzą się i żyją na polskiej wsi.

W Eucharystii uczestniczyli także dwaj kustosze licheńskiego sanktuarium: ks. Wiktor Gumienny, obecny kustosz sanktuarium oraz ks. Eugeniusz Makulski, kustosz senior, który w kilku ciepłych słowach powitał przybyłych na pielgrzymkę wiernych.

Tradycyjnie pielgrzymowanie sołtysów i środowisk wiejskich do Lichenia połączone jest z konferencją zatytułowaną „Wiejska Polska”. Została ona podzielona na dwa dni wykładowe – wczoraj, 25 maja, uczestnicy dyskutowali na tematy związane z polepszeniem kondycji polskiej wsi w Auli Wykładowo-Dydaktycznej PWSZ w Koninie, a dziś kontynuowali dyskusje w sali konferencyjnej sanktuaryjnego Domu Pielgrzyma „Arka”.

Dyskutowaliśmy o wspólnej polityce rolnej w nowym roku budżetowym unijnym, o LEADERZE - nowym, ciekawym mechanizm wielorakiego finansowania inicjatyw oddolnych – wyjaśnił senator Ireneusz Niewiarowski, założyciel i prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

Jak dodał senator Niewiarowski, w dwudniowych obradach wzięło udział ponad 800 osób całego kraju.

Ponadto w konferencji i pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych: Zofia Szalczyk, wiceminister rolnictwa, Dariusz Młotkiewicz, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP, Mateusz Klemenski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, a także Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego.

Po Mszy św. delegacje z poszczególnych województw wraz z pocztami sztandarowymi udały się pod pomnik śp. bp. Romana Andrzejewskiego, aby poprzez złożenie kwiatów oraz krotką modlitwę oddać hołd wieloletniemu duszpasterzowi i przyjacielowi rolników i polskiej wsi.

Jak wyjaśnili organizatorzy, w przyszłym roku prawdopodobnie ulegnie zmianie termin Krajowej Pielgrzymki Sołtysów i Środowisk Wiejskich - z ostatniej niedzieli maja, na pierwszą niedzielę lipca, gdyż dokładnie 6 lipca przypada rocznica śmierci bp. Romana Andrzejewskiego.

Patronat honorowy nad XXI Krajową Pielgrzymką Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5