O dar Ducha Świętego dla kardynałów modlono się m.in. przy Bożym Grobie i Wieczerniku.
Nieszporom we franciszkańskiej kaplicy przy Wieczerniku przewodniczył kustosz Ziemi Świętej. W tej samej intencji przebywający tam od 7 do14 marca polscy biskupi koncelebrowali Eucharystię przy Grobie Chrystusa.
Tygodniowy pobyt w Ziemi Świętej delegacji Konferencji Episkopatu Polski, w której bierze udział 10 biskupów i 4 kapłanów, można nazwać pielgrzymką wiary, solidarności i dialogu. Pierwsze dni pobytu miały charakter peregrynacji w Roku Wiary do źródeł chrześcijaństwa. Hierarchowie nawiedzili główne sanktuaria Judei i Galilei, gdzie modlili się w intencjach Kościoła i kardynałów przygotowujących się do wyboru następcy Benedykta XVI.
Drugim celem było wyrażenie solidarności z lokalną społecznością chrześcijan. Niedzielną Eucharystię biskupi celebrowali 10 marca wraz z wiernymi betlejemskiej parafii. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący delegacji. podziękował im za świadectwo wiary. Kwestia dialogu z judaizmem jest trzecim aspektem tej wizyty. Biskupi nawiedzili Yad Vashem, gdzie uczczono pamięć ofiar holokaustu i potępiono wszelkie przejawy antysemityzmu na świecie. 11 marca odbyło się oficjalne spotkanie z głównymi rabinami Izraela, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich religii obecnych w Izraelu. Biskupi odwiedzili również siedzibę Knesetu, izraelskiego parlamentu, który na kilka minut przerwał obrady, by powitać dostojnych gości z Polski.
12 marca, w godzinach rozpoczęcia w Rzymie konklawe, polscy biskupi modlili się wraz z ordynariuszami Ziemi Świętej o dar Ducha Świętego dla kardynałów. Uroczystym nieszporom w kościele patriarchatu melchickiego przewodniczył abp Fouad Twal. W homilii abp Stanisław Gądecki podkreślił wielowiekowe więzi Polski z Ziemią Świętą i zapewnił lokalną wspólnotę o pamięci Polaków o Kościele Matce w Jerozolimie.
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.