Licheń: Konwent prowincjalny Zgromadzenia Marianów
Niemalże 40 księży i braci zakonnych należących do polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Marianów uczestniczyło w konwencje prowincjalnym, który w dniach 8-10 kwietnia odbył się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. W trakcie obrad uczestnicy konwentu dyskutowali o doświadczeniu wiary w życiu mariańskich zakonników. „Próbujemy dzielić się wiarą, odkrywać też, gdzie są obszary naszej niewiary, jak w wierze wzrastać, jak wiary poszukiwać, jak uchwycić się Chrystusa na nowo” – powiedział ks. Paweł Naumowicz, przełożony polskiej prowincji marianów.
Jak dodał, za swoje motto w trakcie obrad zakonnicy przyjęli słowa Pana Jezusa skierowane do św. Piotra „nawróciwszy się, umacniaj swoich braci”. Aby móc prawdziwie głosić wiarę w Chrystusa, należy najpierw samemu usłyszeć głos Boga, by móc podążać drogą przez Niego wskazaną, nawet wówczas, gdyby to była droga cierpienia i wyrzeczeń.
Podczas trzydniowego spotkania uczestnicy starali się odkryć nowe obszary, gdzie w życiu wspólnotowym istnieje możliwość doświadczenia wiary. „Samo życie zakonne oferuje wiele możliwości, by w wierze wzrastać, natomiast my często z tych możliwości nie korzystamy i od nich uciekamy”. Jako przykład ks. Naumowicz przywołał postać św. Piotra, który będąc uczniem Jezusa wiele razy próbował buntować się i chciał iść własną drogą, która niekoniecznie była tożsama z nauczaniem Chrystusa – buntował się w Wieczerniku, gdy Jezus chciał mu obmyć nogi, buntował się w Ogrójcu, gdy wyciągnął miecz i skierował go w stronę oprawców.
W odczuciu ks. Naumowicza taką sytuację przeżywa każdy człowiek. „Chrystus powołuje nas, ale my bronimy się przed krzyżem, bronimy się przed cierpieniem, bronimy się przed oddaniem życia. I Jezus próbuje to w nas przełamać” - stwierdził.
Zapytany o wykorzystywanie nowych technologii informacyjnych w krzewieniu wiary, ksiądz prowincjał zachęcił do aktywnego ich wykorzystania w pracy ewangelizacyjnej. Jednocześnie zaznaczył, że każdy człowiek potrzebuje także w swoim życiu wyciszenia, aby móc usłyszeć głos Boga. „Z całą pewnością jako zakonnicy musimy korzystać z nowych technologii i wykorzystywać je w Nowej Ewangelizacji. Jednocześnie potrzeba nam nieustannie odnajdywać miejsca i czasy ciszy, w których Bóg mógłby do mnie przemawiać, ponieważ Bóg przemawia przez słowo, ale także w ciszy mojego serca. I kiedy nigdy nie doświadczam ciszy, nie mogę też doświadczyć głosu Boga”.
W odniesieniu do poszukiwania ciszy przywołał postaci dwóch poprzednich papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI, którzy mimo natłoku obowiązków wynikających z przewodniczenia Kościołowi katolickiemu, każdego dnia starali się znaleźć czas, aby w cichej modlitwie spotkać się z Bogiem.
Spotkanie zakończyło się wczoraj 10 kwietnia w godzinach wieczornych. Uczestniczyli w nim księża i bracia marianie z Polski, Czech, Anglii, Niemiec, Słowacji, Kazachstanu i Białorusi.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).