Szczegóły watykańskiego Triduum

Podczas Drogi Krzyżowej w piątek wieczorem w Koloseum papież Franciszek będzie modlił się siedząc na Palatynie, jednym z siedmiu rzymskich wzgórz - poinformował rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Reklama

Według niego nowy papież skróci formułę składania życzeń wielkanocnych w wielu językach.

Na piątkowym briefingu watykański rzecznik powiedział, że w czasie Drogi Krzyżowej krzyż nieść będą: papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini, rodzina włoska i hinduska, członkowie stowarzyszenia pomocy niepełnosprawnych pielgrzymom, seminarzyści z Chin, franciszkanie z Ziemi Świętej, zakonnice z Nigerii i z Libanu, młodzi Brazylijczycy.

Rozważania do tegorocznego nabożeństwa napisali jeszcze na prośbę Benedykta XVI młodzi ludzie z Libanu - kraju, który papież odwiedził we wrześniu zeszłego roku.

Franciszek nie przejdzie Drogi Krzyżowej, pozostanie na Palatynie, tak jak w ostatnich latach jego poprzednicy - podkreślił ks. Lombardi.

Rozpoczynająca się o godzinie 20.30 w Wielką Sobotę Msza Wigilii Paschalnej w Bazylice Świętego Piotra będzie zapewne krótsza niż w latach ubiegłych, gdyż liturgia zostanie uproszczona - podał Watykan. Ta najdłuższa msza w roku trwała zazwyczaj trzy godziny.

Franciszek w jej trakcie udzieli sakramentów chrztu, pierwszej komunii i bierzmowania czterem dorosłym osobom z Albanii, Włoch, Rosji i USA.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 10.15 rozpocznie się godzinna msza na placu Świętego Piotra, po której Franciszek udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi z balkonu bazyliki.

Ksiądz Lombardi wyraził przypuszczenie, że nowy papież skróci formułę składania życzeń w 60 językach. Jak dodał "biorąc pod uwagę szybkość papieża Franciszka" należy spodziewać się, że obrzęd ten potrwa mniej niż pół godziny.

Rzecznik poinformował, że w Wielki Czwartek po porannej Mszy Krzyżma świętego papież zadzwonił do Benedykta XVI, przebywającego w Castel Gandolfo i długo z nim rozmawiał.

Ksiądz Lombardi wyjaśnił, że po uroczystościach Wielkiego Tygodnia nie przewiduje się tradycyjnego wyjazdu Franciszka na odpoczynek do podrzymskiej rezydencji, w której przebywa emerytowany papież.

Dziennikarze pytali rzecznika dlaczego papież nie śpiewa. "Sądzę, że ma pewną afonię (bezgłos)" - odparł ks. Lombardi. "Nie ma głosu Jana Pawła II, to nie jest głos aktora. Siła jego przemówień, o której przekonaliśmy się, jest związana z innymi aspektami, nie z dźwięcznością tonu" - ocenił rzecznik Watykanu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7