"Tango Francesco" dla Franciszka

Tegoroczne 17. Spotkania Młodych Lednica 2000 odbędą się 1 czerwca pod hasłem "W imię Ojca". Na Polach Lednickich (Wielkopolskie) uczestnicy spotkania wspólnie zatańczą "Tango Francesco" - dla papieża z Argentyny - poinformował dominikanin o. Jan Góra.

Jak powiedział we wtorek w Poznaniu na konferencji prasowej twórca spotkań, dominikanin o. Jan Góra, przygotowany specjalnie na Lednicę taniec nawiązywać ma do osoby nowego, pochodzącego z Argentyny papieża.

"Tego jeszcze nigdy nie było, żeby z tanga zrobić modlitwę medytacyjną. Choć to tango tańczy się w samotności, ma w sobie przełamanie samotności. Na Polach Lednickich ten taniec może być dla sióstr zakonnych, dla księży. Można zachęcać ludzi: przyjeżdżajcie tańczyć tango, które jest tangiem dla Franciszka" - powiedział ojciec Góra.

Organizatorzy Lednicy spodziewają się, że papież Franciszek, podobnie jak dwaj jego poprzednicy, przygotuje przesłanie do młodych, zgromadzonych na Polach Lednickich. W tym tygodniu do Watykanu wysłane będzie specjalne zaproszenie.

Hasło tegorocznego wydarzenia to "W imię Ojca". Jak wyjaśniła w imieniu organizatorów Ewa Mikosz, nawiązuje ono do zbliżającego się jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. "Chcemy przygotować się do tej daty poprzez trzyletni program naszych spotkań: o Bogu Ojcu, Synu Bożym i Duchu Świętym. W 2016 roku odśpiewamy wielkie +Amen+ w dziękczynieniu za nasz chrzest" - powiedziała.

Każdy z uczestników lednickiego spotkania otrzyma pamiątkową łyżeczkę z napisem "Ty karmisz nas do syta". Jak wyjaśniono w trakcie konferencji, symbolizować ona będzie "troskę i opiekę, jaką obdarza nas Ojciec - karmiciel rodziny".

"Tegoroczny temat komponuje się z sytuacją społeczną i trwającymi kryzysami męskości, ojcostwa i autorytetu. Próbujemy odbudować coś bardzo naturalnego: miejsce ojcostwa w społeczeństwie, w rodzinie, jego autorytet; przez to odbudować postawy męskości" - powiedział o. Góra. "Ojcostwo jest bezinteresownym darem dla drugich. () Chcemy przeżywać prawdę, że Bóg jest ojcem, że my wszyscy mamy ojca, oraz że kiedyś będziemy ojcami i matkami" - powiedział dominikanin.

Sprawowanej w trakcie spotkania mszy św. przewodniczył będzie prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Uczestnicy wydarzenia około północy przejdą przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

Ogólnopolskie Spotkania Młodych Lednica 2000 odbywają się od 1997 roku. Rokrocznie uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy osób.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8