Konklawe - wybory inne niż wszystkie

O konklawe opowiadają kard. Grocholewski i kard. Ryłko

Wczoraj kardynałowie złożyli przysięgę zachowania w tajemnicy wszystkich obrad Kolegium. Tak będzie aż do wyboru nowego Papieża. Kard. Zenon Grocholewski już po raz drugi uczestniczy w konklawe. Tak wspominał pierwsze, w którym wziął udział.

„Najbardziej uderzał mnie fakt, że to są wybory, które nie przypominają żadnych innych – powiedział dotychczasowy prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej. – Nikt nie mówił, co teraz zrobi, że zreformuje Kościół. Nikt nie reklamował siebie. Nikt nie przemawiał za kimś. Myśmy się tylko modlili. Liczyliśmy na pomoc z wysoka, na światło Ducha Świętego. To głosowanie odbywało się w ten sposób, że każdy na karteczce pisał nazwisko swojego kandydata. Podchodził pod ten wielki obraz Sądu Ostatecznego, te kartkę trzymał wysoko w dłoni i mówił głośno: «Biorę Chrystusa, który będzie mnie sądził, na świadka, że oddaję głos na tego, kogo uważam za najbardziej odpowiedniego»”.

Dla kard. Stanisława Ryłki będzie to pierwsze konklawe w życiu. Podzielił się on przemyśleniami na temat tych szczególnych wydarzeń, w których będzie brał udział w najbliższych dniach.

„Każdorazowe wejście do Kaplicy Sykstyńskiej i konfrontacja z dziełem Michała Anioła robi zawsze głębokie wrażenie... – powiedział Radiu Watykańskiemu dotychczasowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. – A cóż powiedzieć o konklawe, kiedy Kaplica Sykstyńska staje się Wieczernikiem – miejscem szczególnej obecności i działania Ducha Świętego poprzez kolegium kardynałów elektorów... To wielka odpowiedzialność, która przyprawia o drżenie serca... W tym momencie przychodzą mi na pamięć słowa Jana Pawła II z “Tryptyku rzymskiego”... Jest tam mowa o sądzie i o tym, iż przed Bogiem nie ma nic zakrytego: “omnia nuda et aperta sunt ante oculos eius...”. Jest mowa o kolegium kardynałów, jako “wspólnocie odpowiedzialnej za dziedzictwo kluczy Królestwa...” Ojciec Święty kończył swój utwór wezwaniem skierowanym do Ducha Świętego: “Ty, który wszystko przenikasz - wskaż!...” I dodał: “On wskaże...” Tak, wskaże również tym razem...” – dodał kard. Ryłko.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5