Kongregacje ruszyły

Z małym opóźnieniem rozpoczęło się pierwsze spotkanie w ramach tzw. Kongregacji przed konklawe.

Przyjechali na nie zwołani poprzez tzw. konwokacje, czyli listy, zwołujące na konklawe kardynałowie z całego świata. Rozesłał je 28 lutego w chwili ogłoszenia sede vacante kard. Angelo Sodano, dziekan kolegium kardynalskiego. Od godz. 8.30 pod boczne wejście do zamkniętej części Watykanu podjeżdżały czarne limuzyny. Niektórzy kardynałowie wysiadali z powagą, inni niekoniecznie - jak metropolita Nowego Jorku kard. Timothy Dolan, który pomachał do dziennikarzy, śmiejąc się od ucha do ucha. Gestem pokazał z daleka: 'Będzie ok!"

Na chwilę obecną nie wiadomo dokładnie, ilu spośród kardynałów uprawnionych do głosowania w czasie konklawe jest już w Rzymie. W sobotę agencja Ansa podała, że w Wiecznym Mieście jest 66 purpuratów, dzień wcześniej, że 77.

Kongregacje, jak dowiedziałam się nieoficjalnie, potrwają maksymalnie 5 dni. To czas na poznanie się kardynałów, rozmowy o Kościele (wg wytycznych pozostawionych przez Jana Pawła takie sesje powinny trwać ok. 10 dni przed konklawe; motu proprio podpisane przez Benedykta XVI umożliwiło jednak ich skrócenie).

Wiadomo, że trwają przygotowania w Kaplicy Sykstyńskiej. Jest już zamknięta dla zwiedzających.

Tymczasem wiadomo, o czym rozmawiają kardynałowie zamknięci na sali synodalnej Watykanu. Kard. Angelo Sodano podał tematy: to sekularyzacja społeczeństwa, odejście wiernych od Kościoła, drastyczny spadek powołań w Kościele na Zachodzie, duszpasterstwo, relacje z innymi wyznaniami, które obecne są szczególnie w Ameryce Łacińskiej i w Afryce. W rozmowie z dziennikiem „Il Messagero” amerykański purpurat kard. Tobin podkreślił, że Kongregacje muszą podjąć też temat przyszłości Kurii rzymskiej. „Trzeba wreszcie zakończyć tę walkę o odbiurokratyzowanie kurii” – mówi. Jest – jak zdradza dziennik – pomysł, by watykańskie dykasterie miały bezpośredni kontakt z papieżem, bez „filtra Sekretariatu Stanu”, gdzie - jak twierdzi dalej gazeta - blokowanych jest sporo spraw i problemów”.

Jak mnie poinformowano w centrum prasowym Stolicy Apostolskiej, po godz. 13 rzecznik Watykanu o. Lombardi poda szczegóły.

Niestety, prawdopodobnie nie poznamy dziś daty konklawe. Może ją wyznaczyć tylko pełny skład Kolegium Kardynalskiego.

«« | « | 1 | » | »»
 • frogman
  04.03.2013 13:12
  Purpuraci, hierarchowie, ozdobne szaty, fikuśne nakrycia głowy, monumentalne budynki, kamerdynerzy i pokojówki, wystawne posiłki, luksusowe limuzyny, ozdobne dworki i okazałe siedziby. Co to wszystko ma wspólnego z ich tzw. nauką kościoła? Gdzie skromność i ubóstwo jak ich nauczał podobno Chrystus?

 • Ruthang
  04.03.2013 13:59
  Frogman, poniekąd się z Tobą zgadzam ale co to ma do tematu?
  Najważniejsze są teraz losy Kościoła: wyznaczenie daty konklawe i wybór nowego papieża.
  Z kolei temat przepychu w jakim żyją hierarchowie kościelni jest inna sprawą, kolejną poważną dyskusją do przeprowadzenia. Przede wszystkim przepych ten i tak już drastycznie zmalał, chwalcie Pana, w stosunku do ostatnich kilku stuleci. Jak mniemam w pewnej części jest to skutek Soboru Watykańskiego II. Uważam, że Kościół jest już na dobrej drodze. Tematy jakie poruszać mają kardynałowie na kongregacjach to pokazują- na pewno temat Kurii Rzymskiej. Więc módlmy się za Kolegium o dobre wnioski z rozmów i o dobrego papieża, który dalej będzie odmieniał oblicze Kościoła :) +
 • Sorcier
  04.03.2013 16:43
  Ciekawe, że św. Franciszek nie nawoływał biskupa Asyżu, aby ten sprzedał wszystko i oddał biednym, ale w jego obecności oddał wszystko swojemu ojcu i sam zaczął żyć w ubóstwie. Nie nawoływał do tego również innych biskupów ani kolejnych papieży, ale sam był ubogi...
  Podobnie św. Dominik...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8