Rośnie poparcie dla kard. Scherera

Kardynał z Brazylii Odilo Scherer papieżem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej włoski kardynał Mauro Piacenza lub Argentyńczyk włoskiego pochodzenia kard. Leonardo Sandri - taka propozycja według portalu Vatican Insider zdobywa zwolenników przed konklawe.

Portal włoskiego dziennika "La Stampa" informuje, że wśród grupy kardynałów, którzy na razie prowadzą nieformalne dyskusje przed konklawe, trwa mobilizacja na rzecz doprowadzenia do wyboru pierwszego papieża z Ameryki Południowej. Wśród dostojników, forsujących takie rozwiązanie jest dwóch wpływowych kardynałów: dziekan Kolegium Kardynalskiego Angelo Sodano i kard. Giovanni Battista Re. Ich inicjatywę popierają inni Włosi z Kurii Rzymskiej.

O kardynale Schererze, arcybiskupie Sao Paulo, jako coraz silniejszym tzw. papabile informują również inne źródła za Spiżową Bramą.

Kardynał Scherer ma 63 lata, od 1994 do 2001 roku pracował w Kongregacji Biskupów, którą kierował wówczas kardynał Re. Zauważa się, że cieszy się ogromną estymą wśród hierarchów i słynie z opanowania.

Wraz z jego kandydaturą jako następcy Benedykta XVI autorzy tej inicjatywy proponują też, aby drugą osobą po papieżu, czyli watykańskim sekretarzem stanu został hierarcha, który dobrze zna Kurię Rzymską. Ich faworyci to obecny prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kardynał Mauro Piacenza i prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri. Urodzony w Buenos Aires Sandri, syn włoskich imigrantów poinformował 2 kwietnia 2005 roku wiernych na Placu świętego Piotra o śmierci Jana Pawła II.

Napływające zza Spiżowej Bramy informacje o rozmowach na temat możliwości wysunięcia kandydatury purpurata z Brazylii mogą oznaczać próbę dokonania przełomu w Kościele i szukania szerokiego poparcia ze strony podzielonych elektorów spoza Europy.

Wcześniej najczęściej wymienianym faworytem był arcybiskup Mediolanu, kardynał Angelo Scola, bliski intelektualnie Benedyktowi XVI. Wyrażane są jednak obawy, że głębokie podziały geograficzne i narodowe wśród 115 elektorów mogą utrudnić wybór Włocha.

Termin inauguracji konklawe nie jest znany. Nie wiadomo również, kiedy data ta zostanie ogłoszona. Wcześniej Watykan poinformował , że decyzja nie zapadnie w poniedziałek, kiedy przybyli z całego świata kardynałowie zbiorą się na pierwszym od rozpoczęcia wakatu w Stolicy Apostolskiej posiedzeniu, czyli kongregacji.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
 • cransac george
  03.03.2013 14:54

  Nie powiem Wam kto bedzie nastepca Piotra ale proponuje aby

  wybral sobie jedno z imion; Melchior,Liberato,Jethro,Gene,Ephraim

  albo Benjamin. A co Wy na to???

  CRAYAN

   

   

 • dasnusia
  03.03.2013 15:15
  Popieram KRM. Gdy Duch mówi do Kościoła trzeba milczeć i modlić się.
 • Jonasz
  04.03.2013 10:56
  nie podzielam tych opinii, które odbieraja redakcji prawo do komentowania na bieżąco tego co sie dzieje przed konklawe. Dobrze, że są wyjaśniane pewne rzeczy związane z wyborem nowego Papieża, a powyższy artykuł jest jedynie suchym przedrukiem informacji z innego portalu. Zatem przyrównanie redakcji do grona szyderców, uważam za obelgę, więc biorę ją w obronę. Zwłaszcza, że kardynałowie nie będą juz zamknięci do samego wyboru, ale zgodnie z nowymi regulacjami, będą powracać każdego dnia do swoich mieszkań.

  A swoja drogą, to bardzo bym sie cieszył, gdyby konklawe wybrało Papieża spoza Europy.
 • Barbara966
  04.03.2013 21:15
  TEGO KOMENTARZA NIE UMIESZCZONO :
  Czy kard. Sodano jeszcze nie zrozumiał , że czas intryg i gierek w Watykanie już odchodzi do przeszłości? Ze się skompromitował przyjaźnią z "ks" Degolladą? Najwyższy czas dla ks.Angelo Sodano jest odziać się w wór pokutny (metaforyczny) upokorzyć się przed Bogiem i błagać Go o wybaczenie i potem siedzieć cicho czekając na odpowiedź Boga. Bóg, aby przeprowadzić swoją wolę nie potrzebuje okrągłego stołu kard. Sodano ani też innych podstolików. Bojaźń Boża jest fundamentem mądrości. Kardynał chyba zapomniał o Żywym Bogu, a przecież te błyskawice 11 lutego nad Bazyliką św. Piotra i Pawła są tylko małym dowodem tego, że Bóg słyszy i wie!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8