Cyryl wspomina Benedykta XVI

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl wystosował w piątek przesłanie do Benedykta XVI, w którym podkreślił jego pozytywny wkład w rozwój stosunków między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem rzymskokatolickim.

"Ciepło wspominam nasze spotkania przed objęciem przez Was godności biskupa Rzymu. W latach Waszego pontyfikatu pozytywny impuls otrzymały relacje między naszymi Kościołami, ponoszącymi wielką odpowiedzialność za dawanie we współczesnym świecie świadectwa o Chrystusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym" - oświadczył Cyryl.

"Mam szczerą nadzieję, że dobre i przepojone zaufaniem stosunki między prawosławnymi i katolikami, które ukształtowały się przy Waszym aktywnym udziale, będą się nadal rozwijały przy Waszym następcy" - dodał.

"Zawsze było nam bliskie Wasze konsekwentne stanowisko, które cechowała bezkompromisowość w sprawach wiary i niezłomne przestrzeganie żywej tradycji kościelnej. W epoce, gdy ideologiczna samowola i moralny relatywizm próbują wyprzeć z życia ludzi moralne wartości, śmiało podnosiliście swój głos w obronie ewangelicznych ideałów, wysokiej godności człowieka i jego przywiązania do wolności od grzechu" - zaznaczył patriarcha.

Cyryl oznajmił, że w tych szczególnych dla Benedykta XVI dniach chciałby wyrazić mu uczucia braterskiej, chrześcijańskiej miłości i szacunku. "Decyzja o odejściu z urzędu biskupów rzymskich, którą z pokorą i prostotą ogłosiliście 11 lutego, wywołała żywy oddźwięk w sercach milionów katolików" - wskazał.

"Proszę przyjąć moje serdeczne życzenia dobrego zdrowia, długich lat życia oraz Bożej pomocy w modlitewnych i teologicznych trudach" - napisał zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.

Mimo obserwowanego w ostatnich latach zbliżenia z Kościołem rzymskokatolickim rosyjska Cerkiew prawosławna wciąż sprzeciwia się wizycie papieża w Rosji.

Swoją zgodę na taką pielgrzymkę - i w ogóle na spotkanie patriarchy ze zwierzchnikiem Kościoła katolickiego - uzależnia od zaprzestania przez Watykan prozelityzmu, czyli przeciągania prawosławnych na katolicyzm, i od przeproszenia za prześladowania prawosławnych, których - zdaniem Cerkwi - dopuścili się grekokatolicy na Ukrainie. Spór ten trwa od rozpadu ZSRR.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10