Kandydaci na prezydenta mówią jasno: Nie!

Zdecydowane "nie" dla aborcji i tzw. "małżeństw" homoseksualnych wyraziło pięciu kandydatów na fotel prezydencki w Kenii. Debatę, która odbyła się w zeszłym tygodniu, zorganizowały środowiska i media chrześcijańskie, Kenya Broadcasting Corporation (KBC) oraz Daystar University.

W debacie wzięli udział kandydaci: Martha Karua, Peter Kenneth, Prof. James Ole Kiyiapi, Paul Muite i Abduba Dida. Nie uczestniczyli w niej Uhuru Kenyatta, Raila Odinga i Musali Mudavadi.

Ws. aborcji Martha Karua wyraziła stanowczy sprzeciw. Odnosząc się do związków homoseksualnych podkreśliła, że istotną rolę ma tu do odegrania rodzina. "Jeśli odkryję, że mój syn lub córka są w to zaangażowani, to jak zareaguję? Potępię ich, czy po prostu podejmę próbę wyedukowania ich w tym zagadnieniu? To pytanie, na które powinniśmy próbową odpowiedzieć - mówiła kandydatka na prezydenta.      

Kandydat Paul Muite zadeklarował zdecydowaną dezaprobatę dla aborcji, oraz silną wiarę w promocję życia. "Jestem członkiem Kościoła Anglikańskiego, którego stanowisko jest to jasne: NIE" - mówił. Wyraził też, że nie udzieli poparcia dla homomałżeństw, nawet "mając świadomość, że to zjawisko jest obecne w naszym społeczeństwie". Dodał, że "to temat, którego nie możemy ignorować", skoro "nowa konstytucja definiuje małżeństwo jako unię pomiędzy osobami przeciwnej płci".

Kandydat Peter Kenneth w pytaniu o jego stosunek do aborcji otwarcie odwoływał się do swojej przynależności do Kościoła Prezbiteriańskiego Afryki Wschodniej, i do sumienia które - jak powiedział - "brzydzi się" tym procederem "Dlatego nie popieram aborcji" - deklarował. W kwestii  homo-związków, również wskazywał na konstytucję, które jest "bardzo jasna", dlatego "po prostu trzeba podążać za jej literą".   

Sprzeciw wobec aborcji wyraził również muzułmański kandydat, Abduba Dida: "Nie popieram aborcji, z mojego muzułmańskiego punktu widzenia. Każde odebranie ludzkiego życia, należy do Boga, gdyż On jest jedynym, który je stworzył" - podkreślił.

Do prawdy o wartości ludzkiego życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci, i nauczania Kościoła, które na nią uwrażliwia, odniósł się również Ole Kiyiapi. Wyraził on również nadzieję, iż nowa konstytucja, z jej zapisem określającym małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny, jest wystarczającą odpowiedzią na kwestię "homomałżeństw".

Debata była współorganizowana przez media katolickie, m.in. przez działające przy episkopacie Kenii Ukweli Video Productions,

Świeckie media zaplanowały debatę na 25 lutego.

Wybory generalne w Kenii zaplanowane są na 4 marca br.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11