Ogólna: "aby rodziny migrantów, zwłaszcza matki, były wspierane i otaczane opieką w trudnościach". Misyjna: "aby ludność obszarów objętych wojnami i konfliktami mogła zacząć budować pokojową przyszłość".
Jak co miesiąc, Ojciec Święty poleca modlitwom wiernych dwie intencje: ogólną i misyjną.
Pierwsza z nich to: „Aby rodziny migrantów, zwłaszcza matki, były wspierane i otaczane opieką w trudnościach”. Papież często daje wyraz swej trosce o los ludzi zmuszonych żyć z dala od rodzinnego kraju. Każdego roku powraca do tej sprawy przy okazji Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców. Przed sześciu laty, 14 stycznia 2007 r., jego tematem były właśnie rodziny. W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Benedykt XVI zwrócił uwagę, że ich bolesną sytuację przeżyła już Święta Rodzina z Nazaretu, która musiała uchodzić przed prześladowaniem do Egiptu.
„Ważne jest, by migrantom i ich rodzinom zapewnić pieczę przez specjalną ochronę ustawodawczą, prawną i administracyjną, a także sieć usług i ośrodków pomocy oraz struktur opieki społecznej i duszpasterskiej. Pragnąłbym, aby w niedługim czasie udało się uregulować przepływ migrantów i ogólnie ruchy migracyjne ludności, z korzyścią dla całej rodziny ludzkiej, poczynając od podjęcia konkretnych środków sprzyjających legalnej migracji i łączeniu rodzin, przy czym szczególną opieką otoczone zostaną kobiety i dzieci. Albowiem również w rozległej dziedzinie migracji międzynarodowej w centrum uwagi powinien być zawsze człowiek. Jedynie poszanowanie godności ludzkiej wszystkich migrantów z jednej strony, a z drugiej uznanie przez nich samych wartości społeczeństwa, które ich gości, umożliwiają prawidłową integrację rodzin w systemach społecznych, ekonomicznych i politycznych krajów przyjmujących emigrantów”.
Ojciec Święty wskazał, że rodzina migrująca stanowi bogactwo, o ile jest szanowana i nie rozdziela się jej, ale może być zjednoczona i pełnić swą misję „kolebki życia oraz środowiska, które jako pierwsze przyjmuje i wychowuje osobę”. Pozdrawiając Polaków, Papież nawiązał do przypadającej wtedy Ewangelii i przytoczonej w niej zachęty Maryi, by działać zgodnie z nauczaniem Chrystusa:
„Dzisiaj modlimy się za emigrantów i uchodźców. We Mszy św. wspominamy cud Jezusa w Kanie Galilejskiej i polecenie Matki Bożej: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie» (J 2, 5). Niech Jej słowa będą zachętą dla rodzin emigrantów, uchodźców i dla nas wszystkich, zwłaszcza w trudnych chwilach życia, gdy szukamy prawdy i Bożej pomocy”.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.