Nakładem krakowskiego Copernicus Center Press ukazały się dwie książki autorstwa arcybiskupa Józefa Życińskiego, nieznane dotąd polskim czytelnikom. Jedną z nich zredagował ks. prof. Michał Heller, nad drugą sprawował nadzór merytoryczny.
W komputerze zmarłego przedwcześnie arcybiskupa Józefa Życińskiego znaleziono niemal ukończony tekst książki, będący zapisem wykładów, które w roku akademickim 2006/2007 prowadził na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ich ostateczną wersję, zredagowaną i opatrzoną wstępem przygotował przyjaciel arcybiskupa, tarnowianin ks. prof. Michał Heller.
Książka nosi tytuł „Świat matematyki i jej materialnych cieni”. „Gdy po raz pierwszy przejrzałem pliki komputerowe, pomyślałem, że dopiszę swoje uzupełnienia i znowu będziemy mieli wspólną książkę. Ale wyszło inaczej. Wybrałem tylko rolę redaktora, dokonałem niezbędnych retuszy, pozostawiając całość maksymalnie niezmienioną. Józek jest zbyt silną osobowością, by brutalnie wdzierać się w jego tekst. Niech jeszcze raz przemówi swoim niepowtarzalnym stylem” – czytamy we wstępie ks. Hellera.
Natomiast publikacja „Struktura rewolucji metanaukowej” to po raz pierwszy prezentowane polskiemu odbiorcy dzieło, w którym abp Józef Życiński przedstawia sumę swoich wieloletnich badań na gruncie filozofii nauki. W erudycyjnym i usystematyzowanym wywodzie Życiński pokazuje ukryte mechanizmy rządzące ewolucją nauki od jej początków aż po czasy nam współczesne.
Ks. prof. Michał Heller sprawował nadzór merytoryczny nad publikacją i także jest autorem wstępu.
- Życiński zawsze głęboko przeżywał piękno naukowej przygody - piękno i element transcendencji: "Mimo niedoskonałości i braków prawdziwa nauka ma swoje piękno, które ujawnia się w przeobrażeniu tajemnicy w informację". Samo to przeobrażenie jest piękne i tajemnicze” – to także cytat ze wstępu autorstwa ks. prof. Michała Hellera.
Książki ukazały się tuż przed drugą rocznicą śmierci abpa Józefa Życińskiego - znanego filozofa, teologa i biskupa. Metropolita lubelski zmarł nagle w Rzymie 10 lutego 2011 r. w wieku 62 lat.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).