Już po raz 10. prezydent Olsztyna podczas Gali Noworocznej wręczył Statuetki św. Jakuba wybitnym osobom, które żyją i prowadzą swoją działalność w Olsztynie.
Noworoczne spotkanie prezydenta Olsztyna z mieszkańcami stolicy Warmii ii Mazur, połączone z wręczeniem Statuetek św. Jakuba, odbyło się w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Gala rozpoczęła się odegraniem hymnu „O, Warmio moja miła” przez miejskiego trębacza Daniela Rupińskiego. Następnie zebrani oddali hołd zmarłemu kard. Józefowi Glempowi. Po krótkim filmie wprowadzającym na scenie pojawił się prezydent Piotr Grzymowicz, który mówił m.in. o nagrodach dla Olsztyna za ubiegły rok (jak choćby tytuł „Perły Samorządu”, przyznany przez "Dziennik Gazeta Prawna"). Włodarz mówił także o planach na rok 2013.
– Właśnie rozpoczęliśmy lub za chwilę rozpoczniemy kluczowe dla miasta inwestycje: budowę całkowicie nowej ulicy Obiegowej, przebudowę kolejnych arterii komunikacyjnych związaną z olsztyńskimi tramwajami, budowę parku Centralnego i dalszą rewitalizację parku Podzamcze, budowę rekreacyjnej infrastruktury nad Jeziorem Krzywym, przebudowę ulicy Bałtyckiej. Ruszyła też budowa Galerii Warmińskiej, trwa budowa Warmia Tower, a wiosną powinna również ruszyć budowa kompleksu biurowego Copernicus. W tym roku powinniśmy też uruchomić nowy system gospodarki odpadami komunalnymi i rozpocząć „nowe życie” w oddanym do użytku Parku Naukowo-Technologicznym. Wierzcie mi, państwo, będzie się działo, będzie się dużo działo – zapewniał prezydent. Zaznaczył też, że najbliższy rok nie będzie łatwy, a może się okazać nawet najtrudniejszy w najnowszej historii miasta. Zapewnił jednak, że wyrzeczenia, z jakimi zmierzą się mieszkańcy Olsztyna, przyniosą nagrodę w postaci pięknego, nowoczesnego i ekologicznego miasta. Zapowiedział także m.in. wprowadzenie prawa mieszkańców do inicjatywy ustawodawczej oraz budżetu obywatelskiego.
Po wystąpieniu prezydenta przyszedł czas na uhonorowanie wybitnych mieszkańców Olsztyna Statuetkami św. Jakuba. W tym roku tę najbardziej prestiżową nagrodę w mieście odebrali:
– spektakl muzyczno-taneczny „Dziadek do orzechów”, stworzony w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej przez jej dyrektora Piotra Sułkowskiego oraz Iwonę Pavlović, z udziałem 200 wykonawców;
– prof. Bogusław Staniewski, dziekan Wydziału Nauki o Żywności UWM;
– Browar Kormoran w Olsztynie;
– Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych i przewodnicząca Stowarzyszenia Wspomagania Rozwoju Dzieci w Olsztynie;
– kpt. Tomasz Cichocki, pierwszy olsztynianin, który samotnie opłynął świat;
– dr Jan Chłosta, historyk, regionalista, autor kilkuset publikacji o tematyce regionalnej, „motor napędowy” dorocznych kwest na ratowanie olsztyńskich cmentarzy.
Noworoczne spotkanie w filharmonii zakończył koncert zatytułowany „Podróże z muzyką” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej i zespołu Sanacja. Koncert poprowadziła dyrygent Anna Mróz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.