Olsztyn. W cerkwii Pokrowa Matki Bożej odbył się ingres nowego biskupa eparchii olsztyńsko-gdańskiej ks. Arkadiusza Trochanowskiego.
Papież Franciszek 25 listopada 2020 r. ustanowił nową eparchię (diecezję) dla wiernych obrządku greckokatolickiego - eparchię olsztyńsko-gdańską, mianując jej biskupem ks. Arkadiusza Trochanowskiego, zaś stolicą i siedzibą biskupa ustanowił Olsztyn i olsztyńską Cerkiew Pokrowa Matki Bożej.
Dziś (23 stycznia 20201 r.) odbyły się uroczystości święcenia biskupiego i wprowadzenia nowego biskupa do cerkwi katedralnej. Liturgii przewodniczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Współkonsekratorami byli arcybiskup przemysko-warszawski Eugeniusz Popowicz i biskup pomocniczy eparchii samborsko-drohobyckiej na Ukrainie Hryhorij Komar.
Na początku uroczystości odczytano bullę papieża Franciszka powołującą ks. Arkadiusza Trochanowskiego na biskupa. Nominat złożył wyznanie wiary, po czym włożył liturgiczne szaty biskupie. Następnie z obecnymi biskupami i zgromadzonymi kapłanami sprawował Liturgię.
Homilię wygłosił abp Światosław Szewczuk. Nawiązując do faktu, że obecną wspólnotę grekokatolików na Warmii i Mazurach tworzą potomkowie wysiedleńców Akcji Wisła, którzy w 1947 r. trafili do tego regionu, podkreślał, że „droga do utworzenia tej eparchii była uświęcona męczeństwem, łzami wygnańców, niesamowitymi wysiłkami przeciwstawienia się komunistycznym represjom oraz żmudną pracą w organizowaniu naszego życia duchowego i kulturalnego na tych terenach”.
- Wyrażamy naszą synowską wdzięczność Ojcu Świętemu papieżowi Franciszkowi za to, że pobłogosławił decyzję synodu biskupów naszego kościoła i ogłosił utworzenie tej eparchii. Utworzenie nowej eparchii jest uznaniem dojrzałości tego Kościoła - mówił metropolita Szewczuk.
Zwracając się do nominata metropolita Szewczuk prosił, by zawsze pamiętał o swoim powołaniu do służby papieżowi, Kościołowi i wiernym. Po Liturgii abp Światosław przekazał wyświęconemu biskupowi pastorał, życząc mu owocnego kierowania powierzoną mu eparchią oraz pomocy Bożej i opieki Matki Bożej w pełnionej posłudze.
Gratulacje nowemu biskupowi złożyli m.in. metropolita warmiński abp Józef Górzyński, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz konsul generalny Ukrainy w Gdańsku.
Na uroczystościach obecna była rodzina nominata. - Już od 25 listopada przeżywam bardzo głęboko fakt, że mój syn został biskupem - mówi mama bp Trochanowskiego, pani Olga. - Jest to dla mnie radosne, ale też i czuję ciężar odpowiedzialności, jaką musi nieść mój syn. Nigdy nie spodziewałam się tego, że będę miała biskupa syna. Owszem, chciałam moją trójkę dzieci wykształcić, by byli dobrymi ludźmi. Jednak o biskupie nie było mowy - uśmiecha się ze wzruszeniem pani Olga. - Chciałam, żeby byli dobrzy, by sumiennie wykonywali swoje obowiązki i by byli pełni kultury. Dziś cieszę się i cała rodzina się raduje, choć ze względu na pandemię niewielu z nas mogło przyjechać - dodaje.
Eparchia olsztyńsko-gdańska została wyodrębniona z metropolii przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Jej terytorium pokrywa się z granicami metropolii rzymskokatolickich: warmińskiej, gdańskiej, białostockiej oraz diecezji płockiej z metropolii warszawskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.