Zgorszenie i ciężar?

Abp Zimowski na Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

„W obliczu różnych patologii związanych z niepełnosprawnością warto zawsze uwrażliwiać opinię publiczną na pojęcia godności, praw i dobrostanu tych naszych braci i sióstr, pobudzając świadomość dobrodziejstw wynikających z ich integracji w różnych aspektach życia społecznego”. Słowa te znalazły się w przesłaniu przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia na obchodzony dzisiaj Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Dokument odczytano podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej z tej okazji przez Włoskie Stowarzyszenie Fizjoterapii i Rehabilitacji SIMFER.

Abp Zygmunt Zimowski zaznacza, że sfera praw nie może być „przywilejem dla nielicznych, silnych i zwycięskich”. Jeśli bowiem miejsce w społeczeństwie ograniczy się jedynie do pełnosprawnych, stanowić to będzie dyskryminację, a nie sprawiedliwość. Tymczasem osobom dotkniętym niepełnosprawnością powinno się ułatwiać udział w życiu obywatelskim i duchowym, umożliwiając im integralny rozwój, a zarazem unikając wobec nich interesowności czy paternalizmu.

„Kościół ze swej strony pragnie włączyć się w to ważne zadanie” – zapewnia przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Zwraca przy tym uwagę, że w dzisiejszym społeczeństwie niepełnosprawność często traktuje się jako zgorszenie i ciężar do jak najszybszego usunięcia. Tymczasem w świetle wiary osoby cierpiące ukazują sobą ukrzyżowanego Syna Bożego i same mogą uczyć wszystkich miłości. Otwierając się na to przesłanie, wszyscy mogą stawać się narzędziami ewangelizacji, czy to świadcząc dobro cierpiącym, czy też czyniąc to samo własnym cierpieniem – pisze abp Zimowski w przesłaniu na Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8