Moc proroctwa

„Moc proroctwa” dawniej i współcześnie, a także oczekiwania i nadzieje wiązane z nim w Roku Wiary. To temat refleksji i świadectw podczas sympozjum na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

„Trzeba zrozumieć powołanie do tego, by historia zbawienia dokonywała się dziś, by profetyczne słowo nie zamilkło!” – apelował nestor polskich teologów duchowości ks. prof. Walerian Słomka podczas Mszy inaugurującej dwudniowe sympozjum.

Kim jest prorok, czyli ten, który przede wszystkim „aktualizuje Słowo Boga”? Czy dziś ta aktualizacja z mocą znaczy coś innego niż dawniej? Szeroki zakres refleksji objął m.in. rys historyczny, współczesne odniesienie do Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, doświadczenie ekumeniczne, postawy laikatu, a także profetyczny wymiar orędzia fatimskiego i ewangeliczne wspólne rośnięcie „pszenicy i kąkolu”. Interesująco brzmią też charakterystyki wiary chrześcijan dokonywane w tym aspekcie przez duszpasterzy z Francji i Łotwy. A co o „proroctwie” myślą mieszkańcy Lublina przedstawił krótki dokumentalny film przygotowany przez kleryków Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Jego prezentacja poprzedziła dyskusję panelową pt. „Jakich mamy dziś w Kościele proroków?”.

O profetyzmie i nowej ewangelizacji mówił ks. Artur Godnarski. „Wierzę, że Duch Święty chce wzbudzać dziś dar proroctwa w Kościele, szczególnie wśród kapłanów, ale także i świeckich, aby ludzie, którzy nie znają Chrystusa usłyszeli o Nim nie jako o historii sprzed wieków, ale jako o Wydarzeniu, które dzisiaj ma miejsce i dotyka serca człowieka” – stwierdza organizator „Przystanku Jezus”, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

A że moc profetyczna nie jest wyłącznie domeną mężczyzn, podkreśla prof. Teresa Paszkowska. Odwołuje się przy tym do przykładów biblijnych – od prorokini, żony Izajasza, po Maryję (szczególnie ważny jest profetyczny wymiar jej Magnificat) – i nie tylko: „Moc profetyczna kobiet objawia się także w bardzo zwyczajnym życiu codziennym, w kontekście charyzmatu domagającego się wychowywania w rodzinie, gdzie głównie żona i matka na co dzień ukazuje obecność świata nadprzyrodzonego”.

Spotkanie teologów i praktyków duszpasterstwa wokół fenomenu mocy proroctwa odbywa się w ramach Dni Duchowości organizowanych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II już po raz 37., a zapoczątkowanych niegdyś przez sędziwego dziś ks. prof. Słomkę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8