MaterCare to mocny przykład zaangażowania środowisk katolickich w praktyczną pomoc kobietom w ciąży. Warto to pokazywać.
6 milionów dolarów dotacji z Kanadyjskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (CIDA) przyznano proaborcyjnej Planned Parenthood, która tym razem chce "wyedukować" kobiety Afganistanu, Bangladeszu, Mali, Sudanu i Tanzanii. Tym czasem, założona w 1995 roku przez prof. Roberta Walleya, MaterCare International, zrzeszająca katolickich położników i ginekologów na wsparcie kanadyjskiego rządu nie ma co liczyć.
"To smutna ironia, że MaterCare International, której misją jest dostarczanie pomocy matkom w ciąży, pomoc noworodkom i troska o zdrowie dzieci, poprzez różne inicjatywy, szkolenia i badania nie kwalifikuje się do rządowej dotacji. Wszystkie propozycje MCI zostały odrzucone przez CIDA" pisze na łamach "Western Catholic Reporter" biskup Frederick Henry, z diecezji Calgary w Kanadzie (zob.: Kenyan mothers helped by doctors)
Szacuje się, że rocznie ok. pół miliona kobiet z krajów rozwijających się umiera w czasie porodu, a blisko 9 mln dzieci nie dożywa 5 roku życia - informuje MaterCare. Wielu z tych zgonów można by zapobiec zapewniając szerszy dostęp do publicznej opieki zdrowotnej i podstawowych usług położniczych - podkreśla organizacja. Do takich działań trzeba jednak serca, a nie ideologicznego bełkotu o "prawach brzucha" i podobnych dyrdymałów.
Więc Bogu niech będą dzięki (właśnie tak!) za organizacje takie jak MaterCare. Aktualnie MCI rozpoczyna realizację kolejnego projektu - w Kenii, która jest krajem o jednym z najwyższych wskaźników umieralności okołoporodowej w Afryce. Przy porodzie umiera co dziewiętnasta kobieta. Dla porównania - w Polsce i Kanadzie umiera jedna kobieta na 20-30 tysięcy porodów. W małych wioskach położonych w najuboższych krajach, poza obszarem zainteresowania mediów i opinii publicznej, młode kobiety umierają w wyniku krwotoku lub powikłań okołoporodowych - informuje MaterCare Polska.
MCI przy pomocy Wikariatu Apostolskiego Isiolo (centralna część kraju) planuje przeprowadzać szkolenia z zakresu położnictwa w rejonach gdzie praktycznie brak położnych i pielęgniarek. Trwa zarazem budowa szpitala dla kobiet w ciąży w Isiolo.
MaterCare to mocny przykład zaangażowania środowisk katolickich w praktyczną pomoc kobietom w ciąży, matkom i dzieciom. Warto to pokazywać. Może w końcu, kiedyś, co nie co dotrze do tych, co powtarzają jak mantrę, że "Kościół tylko gada a nic nie robi" (swoją drogą skąd li ta "wiedza" oszałamiająca?).
A w naszym kontekście lokalnym warto przypomnieć niedawne słowa biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, iż instytucje kościelne "służą swą gotowością udzielania wielorakiej pomocy matkom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej" (zob.: O tym trzeba mówić)
Kto szuka na pewno znajdzie. A kto nie ma uprzedzeń, ten zobaczy.
Polska strona MaterCare: http://www.matercarepolska.pl/
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.