Abp. Oscarowi Romero, zamordowanemu 24 marca 1980 r. przez siły ultraprawicowe, poświęcona jest w stolicy Salwadoru nowa trasa turystyczna.
Trasa przecina ważne punkty historyczne miasta związane z życiem, pracą apostolską i profetycznym przesłaniem męczennika. Zaczyna się od nawiedzenia krypty katedralnej w San Salvador, gdzie arcybiskup jest pochowany. Wiedzie między innymi przez kaplicę szpitala onkologicznego Opatrzności Bożej, gdzie znajduje się mały pokój, w którym mieszkał i gdzie urządzono okolicznościową ekspozycję. Jednym z punktów zaznaczonych na szlaku jest także Uniwersytet Ameryki Środkowej (UCA), gdzie działa instytut imienia Romero. Warto dodać, że na tym samym uniwersytecie w 1989 r. zamordowano z podobnych powodów sześciu jezuitów i dwie kobiety.
Duchowny był gorliwym obrońcą praw Kościoła, a zwłaszcza jego preferencyjnej opcji na rzecz ubogich. Często odważnie wstawiał się za najbiedniejszymi. W swych wystąpieniach zdecydowanie potępiał niesprawiedliwość społeczną i wojskowe represje. Został zastrzelony przez snajpera w czasie sprawowania Eucharystii.
W rozmowie z KAI bp Grzybowski podsumowuje drugą sesję Synodu Biskupów o synodalności.
"Posługiwanie Księdza Arcybiskupa może stać się „budzeniem olbrzyma”, jakim są świeccy w Kościele".
Nie jest wykluczone, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.