Katechizacja i świadectwo ewangelizatorów

Na Synodzie są obecni nie tylko biskupi, ale również specjaliści od ewangelizacji. Jednym z nich jest ks. Peter Murphy, który odpowiada za ewangelizację i katechizację w amerykańskim Kościele. Jego zdaniem Synod pozwolił doprecyzować zadania Kościoła na tym polu.

„Celem ewangelizacji – mówi ks. Murphy – musi być tworzenie okazji i warunków do osobistego spotkania z Chrystusem. W Stanach Zjednoczonych staramy się nadawać coraz bardziej ewangelizacyjny charakter naszej katechizacji. Aby młodych nie tylko czegoś nauczyć, lecz w pierwszym rzędzie doprowadzić ich do osobistego spotkania z Chrystusem. Bo to osobiste spotkanie całkowicie zmienia też podejście ucznia do katechezy, do sakramentów. Wszystko staje się dla niego wówczas bardziej realne, a mniej abstrakcyjne i obce”.

Zdaniem amerykańskiego eksperta od ewangelizacji doświadczenia naszych Kościołów w ostatnich dziesięcioleciach pokazały, że najważniejszy jest tu kapitał ludzki, a nie wielkie zaplecze materialne czy nawet naukowe.

„Istnieje wiele wspaniałych programów czy kursów, ale wszystko zależy od tego, kto je prowadzi – zaznacza ks. Murphy. – Na szczęście w Stanach Zjednoczonych możemy liczyć na wielu ludzi, katechetów i wolontariuszy, zatrudnionych przez Kościół bądź pracujących za darmo, którzy ofiarnie służą Kościołowi. I to właśnie oni są podmiotami ewangelizacji. Rzadko się zdarza, by ktoś zmienił swoje życie po przejściu przez jakiś kurs czy szkolenie. W swych świadectwach ludzie mówią raczej: spotkałem siostrę X, spotkałem księdza Y, trafiłem na dobrego katechetę i zmieniło się moje życie. I tak działa ewangelizacja. Programy, kursy mogą stworzyć okazję, sprzyjające warunki, ale ostatecznie liczy się osobista relacja, osobiste świadectwo naszego życia” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Peter Murphy, dyrektor wykonawczy komisji episkopatu USA ds. katechizacji i ewangelizacji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, USA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9