Brazylijczycy z radością i wzruszeniem modlą się za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II, którego pamięć w Brazylii jest ciągle bardzo żywa.
Trwa peregrynacja jego relikwii w tym kraju. Na prośbę duszpasterzy polonijnych relikwie pielgrzymują do wskazanych parafii, gdzie wierni oddają im cześć i modlą się prosząc o wstawiennictwo Papieża Polaka.
21 października relikwie bł. Jana Pawła II zainicjowały peregrynację w stanie Rio Grande do Sul. Tego dnia, w ramach kończących się targów municypalnych EXPOIJUI i narodowego festiwalu różnorodnych kultur FENADI realizowanego przez kilkanaście grup etnicznych w mieście Ijuí była sprawowana przez rektora Polskiej Misji Katolickiej uroczysta Msza na terenie parku wystaw. Przed jej rozpoczęciem odbyła się procesja z relikwiami Błogosławionego z polonijnego domu do ołtarza polowego. Procesji towarzyszyła młodzież polonijna w polskich strojach regionalnych. Reprezentujący kilkanaście grup etnicznych wierni zgromadzeni w amfiteatrze, zgotowali serdeczne, owacyjne przyjęcie relikwiom. Po zakończonej Mszy pozostały one przez dłuższy czas, aby wierni mogli się przed nimi osobiście pomodlić.
Przez najbliższe tygodnie relikwie bł. Jana Pawła II będą nawiedzały kilkanaście wspólnot należących do parafii Serca Jezusowego w Ijuí, gdzie żyje duży procent potomków polskich osadników. Później będą nawiedzały kolejne trzy parafie w tym mieście.
W przyszłym roku planujemy peregrynację relikwii w polskich parafiach personalnych i kapelaniach polskich w takich miastach, jak Kurytyba, Rio de Janeiro, São Paulo, Porto Alegre. W późniejszym czasie odbywać się będzie peregrynacja do wspólnot w różnych stanach Brazylii, gdzie żyją potomkowie polskich osadników, jak też do parafii brazylijskich, zgodnie z życzeniem duszpasterzy.
Polonia brazylijska ma wielki dług wdzięczności wobec bł. Jana Pawła II. Po wyborze kard. Wojtyły na stolicę Piotrową i jego spotkaniu z Polonią w Kurytybie podczas pierwszej wizyty apostolskiej w Brazylii, osoby polskiego pochodzenia zaczęły z dumą uzewnętrzniać i podkreślać swoją polskość. Stąd też kontakt wiernych polskiego pochodzenia z relikwiami Błogosławionego jest nacechowany miłością, radosną wiarą pełną wdzięczności i głębokiej modlitwy!
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.