Benedykt XVI i metropolita Hilarion o prześladowaniu chrześcijan

Sporym echem odbiła się w rosyjskich mediach prawosławnych wiadomość o spotkaniu metropolity Hilariona Ałfiejewa z Benedyktem XVI. Podkreślano jego dobrą atmosferę i zbieżność poglądów w kwestii respektowania praw chrześcijan na świecie.

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego przekazał Ojcu Świętemu pozdrowienia od patriarchy Cyryla. Papież z kolei odwzajemnił się życzeniami pomocy Bożej dla patriarchy moskiewskiego.

Odpowiadając na pytania Hilarion poinformował Benedykta XVI o procedurach wyboru biskupów i tworzeniu nowych metropolii w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Mówił ponadto o szkołach zakonnych i misyjnej działalności Kościoła. Przedstawił również kwestię nauczania przedmiotu „Podstawy kultury religijnej i tyki świeckiej” w szkołach rosyjskich oraz otwierania wydziałów teologicznych na świeckich uniwersytetach. Następnie duchowny szeroko omówił działalność kierowanej przez siebie Synodalnej Komisji Biblijno-Teologicznej. Przedstawiciel patriarchatu podzielił się także uwagami po spotkaniu z nowym prefektem Kongregacji Nauki Wiary abp. Gerhardem Müllerem, wyrażając nadzieję na owocną współpracę w sferze naukowych badań teologicznych.

Osobnym tematem, który poruszył metropolita, był problem bezczeszczenia w wielu krajach, w tym w Rosji, tego, co przez chrześcijan uznawane jest za święte. Papież wyraził swoją solidarność i ból w związku z tymi wydarzeniami. W nawiązaniu do prześladowań chrześcijan szczególną uwagę skierowano na łamanie ich praw i jawną dyskryminację w przestrzeni publicznej w wielu miejscach na świecie. Hilarion podkreślił, że obrona ich praw jest wspólnym zadaniem prawosławnych i katolików.

Na zakończenie spotkania przebiegającego w serdecznej atmosferze metropolita podarował Benedyktowi XVI ikonę „Zstąpienie Chrystusa do piekieł” autorstwa protodiakona Alieksieja Trunina.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10