Synod Biskupów: pierwsze wnioski

Rozpoczyna się ostatni etap Synodu Biskupów. Jego uczestnicy pracują nad konkretnymi wnioskami, które przekażą Papieżowi, aby na ich podstawie przygotował podsynodalną adhortację o nowej ewangelizacji.

Dziś rano zrelacjonowano dotychczasową dyskusję w małych grupach językowych.

Już teraz wyłaniają się główne tematy, które powinny się znaleźć w papieskim dokumencie. Są to m.in. potrzeba kościelnego rachunku sumienia, by uznać zaniedbania na polu ewangelizacji i przekazu wiary, czy rola ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, by misja była bardziej wiarygodna i by Słowo Boże było głoszone również w środowisku niechrześcijańskim, na przykład pośród muzułmanów.

Biskupi pragną też docenienia roli rodziny oraz katechetów. Wskazują na świadectwo chrześcijańskich polityków, którzy muszą postępować zgodnie ze swą wiarą. Ojcowie synodalni widzą też potrzebę rewizji praktyk katechezy i inicjacji chrześcijańskiej. Wielkie nadzieje wiążą z chrześcijańskimi mediami.

„Na podstawie wypowiedzi biskupów oraz podsumowania, które przygotował relator generalny, każda grupa przedstawiła najważniejsze jej zdaniem problemy – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski. – Jest to bardzo ważny etap Synodu. Już po raz siódmy biorę udział w Synodzie Biskupów i wiem, że to jest moment przełomowy. Na podstawie tego zostaną bowiem teraz wypracowane propozycje dla Ojca Świętego. Dziś każda grupa przedstawiła swoje spojrzenie na kwestię nowej ewangelizacji dla przekazu wiary. I widzimy, że jest to problem wielkiej wagi. Od tego zależy przyszłość chrześcijaństwa. Za Hamletem możemy powtórzyć: to be or not to be – «być albo nie być».

«« | « | 1 | » | »»
 • piotrwojciak
  20.10.2012 09:33
  Mam wrażenie, że biskupi uczepili się terminu "nowa ewangelizacja" jakby to było pojęcie omnipotentne. Powtarzają je w każdej możliwej konfiguaracji, odmieniają je przez wszystkie przypadki, itd. a nic z tego nie wynika.
  Zresztą prawie wszyscy w Kościele, zwłaszcza stan duchowny, uczepił się tego, i jak zwykle, żaden z nich nie powie, co to właściwie jest, bo jest to określenie zupełnie marginalne.
  Wiem, co to jest Ewangelia, nawrócenie, modlitwa, Sakramenty, itd. Mam wrażenie, że żyjący Ewangelią ludzie, w ogóle nie mówią o nowej eewangelizacji, ponieważ wiedzą, że Jezus jest zawsze nowy i są Nim tak bogaci, że mówią tylko o Ewangelii, Różańcu, Mszy św., itd.
  Ostatecznie, zapewne, Papież w swoim dokumencie do tego wróci. Ten cały szum i marketing wokół tzw. nowej ewangelizacji to zwykłe maskowanie tego, że wielu duchownych nie ma nic trwałego/wiecznego do zaproponowania, a mogliby mieć, gdyby się modlili. Widziałem w mojej diecezji hura-inicjatywy pod szyldem nowej ewangelizacji, które nie przetrwały 6-7 lat.
  Obawiam się, że nowa ewangelizacja w ogóle nie istnieje, że mówimy o bycie nieistniejącym. Należałoby zawsze uściślać, że mówimy o nowej ewangelizacji Europy, świata, etc. Ponownej, jak przed 2000-1000 lat.
  Pewnym odzwierciedleniem i krytyką takiego właśnie rozumienia i używania pojęcia "nowa ewangelizacja jest ostatnia Tabliczka Sumienia red. Kucharczaka. To właśnie jeden z przykładów, klasycznych przykładów, rónoczesnego spłycenia i banalizacji, a równocześnie odsłania miałkość pojęcia "nowa ewangelizacja".
 • uczennica6
  20.10.2012 12:36
  "Od tego zależy przyszłość chrześcijaństwa" - przedostatnie zdanie z artykułu. Zastanawiam się, co ja mogłabym powiedzieć, gdyby ktoś zadał mi takie pytanie? Przecież jestem wyznawczynią Jezusa. Od czego zależy moje:"Być"? wiem z doświadczenia, że im bliżej jestem Jezusa, tym bardziej Go poznaję, im więcej studiuję Pismo Święte, tym bliskość Ducha Świętego towarzyszy mi na każdym kroku, im więcej się modlę, tym poznaję Boga Stwórcę. Tak jest w moim przypadku. Więc od czego zależy moje "być" chrześcijaninem?/chrześcijanką? Od naśladowania Boga, od życia zgodnie z Jego przykazaniami, od bycia człowiekiem na wzór Jezusa i Matki Bożej, od przyjmowania Jego darów, łask, cierpień i życia w na chwałę Bożą.
 • Katarzyna
  20.10.2012 12:39
  A jaki z tego z dla ewangelizacji wniosek wyciągną biskupi? http://obamakontraromney.blog.pl/2012/10/19/zarty-na-obiedzie-u-biskupa-%E2%80%9Eja-mam-zone%E2%80%9D/
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9