Rok Wiary w polskich diecezjach

Rozpoczęty dzisiaj Rok Wiary to w Kościele w Polsce szereg inicjatyw, jakie będą miały miejsce w diecezjach w najbliższych miesiącach.

Przed południem papież Benedykt XVI uroczyście zainaugurował Rok Wiary Mszą św. na Placu św. Piotra. Jednym z koncelebransów tej liturgii był przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, przebywający obecnie w Rzymie na zgromadzeniu Synodu Biskupów, poświęconym nowej ewangelizacji.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk otworzył Rok Wiary w archidiecezji gnieźnieńskiej. W kazaniu stwierdził, że „współczesny świat, zafascynowany osiągnięciami naukowymi i wzrostem dobrobytu, każe człowiekowi żyć tak, jakby Boga nie było – w tym właśnie upatrując jego szczęścia. I rzeczywiście – mówił dalej – niekiedy wydaje się, że Bóg znika z horyzontu życia wielu ludzi. Pewne mechanizmy społeczne próbują zepchnąć religijny wymiar życia człowieka do sfery prywatnej, a tę uczynić nic nie znaczącą” – zaznaczył, przypominając jednocześnie za Benedyktem XVI, że zmiana klimatu duchowego dokonuje się po cichu, a więc w sposób bardzo niebezpieczny. Podkreślił też, że „zaprzeczanie istnieniu Boga deprawuje człowieka, pozbawia go umiaru i prowadzi do przemocy”, ale rozpoczynający się dziś Rok Wiary ma być odpowiedzią na te zagrożenia.

Abp Kowalczyk przypomniał dwa podstawowe cele Roku Wiary. Pierwszy dotyczy pomocy wiernym w osobistym spotkaniu z Jezusem Chrystusem. Drugi - to lepsze poznanie treści wiary chrześcijańskiej, czyli tego, w co wierzymy” – wyjaśniał.

W archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie Rok Wiary zainaugurowano Mszą św. wraz z nieszporami, którym przewodniczył abp Wacław Depo. - Wiara ma szansę, bo odpowiada naturze człowieka - rozumnej i wolnej. W człowieku żyje niewygasła tęsknota za Bogiem, za tym, co nieskończone - mówił metropolita częstochowski. Przypomniał jak „ważne jest głoszenie Chrystusa współczesnemu światu bez lęku”.

Podczas inauguracji Roku Wiary w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Wiktor Skworc odmówił „Modlitwę Kościoła katowickiego”. Znalazły się w niej m.in. słowa przeproszenia Boga, za to, „że nie pogłębiamy naszej wiary, pozwalając by zamieniła się w bezmyślną obrzędowość” oraz „ukrywamy wiarę w ścianach domu i w murach świątyni, a w życiu publicznym jej się wyrzekamy”. Na zakończenie Mszy biskupi udzielali wiernym specjalnego błogosławieństwa, kreśląc na czole każdego znak krzyża.

Współczesne czasy wymagają od nas wierzących zdecydowanego wyrzekania się „letniości” w wierze, która ośmiesza chrześcijaństwo – uważa bp Andrzej Jeż. Zainaugurował on Rok Wiary w diecezji tarnowskiej. Jego zdaniem „bycie letnim” jest największym zagrożeniem dla współczesnego chrześcijaństwa. Zachęcał więc, by w Roku Wiary często sięgać do Katechizmu Kościoła Katolickiego, a słowa „Wyznania wiary” uczynić częścią codziennej modlitwy.

W Sandomierzu bp Krzysztof Nitkiewicz podczas inauguracji Roku Wiary przekazał przedstawicielom parafii, zgromadzeń zakonnych i organizacji młodzieżowych księgi z tekstami soborowymi oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. Podkreślił też, iż wiara jest największym skarbem, jaki posiadamy, skarbem o który trzeba się troszczyć i tak z niego korzystać aby przynosił jak najobfitsze owoce.

Z mieszkańcami Krakowa łączył się w modlitwie przebywający w Rzymie na Synodzie Biskupów kard. Stanisław Dziwisz. Pozdrowienia od niego przekazano na początku Mszy św. w katedrze na Wawelu. Celebrze inaugurującej Rok Wiary w archidiecezji krakowskiej przewodniczył biskup pomocniczy Jan Szkodoń, który w kazaniu powiedział, że „trzeba się nawrócić, aby uwierzyć i uwierzyć, aby się nawrócić”. Podkreślił też, że wiara jest łaską, ale jesteśmy wolni i to od nas zależy czy ją umacniamy przez religijne życie”. Po Mszy św. rozdano dokumenty Soboru Watykańskiego II i kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego.

W Przemyślu modlono się szczególnie o owoce Roku Wiary i trwającego Synodu Biskupów. Po kazaniu nastąpiło wyznanie wiary, które odmówił tylko bp Adam Szal, po czym wierni trzykrotnie odśpiewali aklamację ku czci Trójcy Świętej na znak dziękczynienia za dar wiary, a także gotowości do jej pogłębienia.

W czasie trwania Rok Wiary wierni będą mieli możliwość uzyskania odpustu zupełnego m.in. za nawiedzenie miejsca własnego chrztu i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Inną okazją jest udział w wykładach o dokumentach Soboru Watykańskiego II czy Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Rok Wiary potrwa od 11 października 2012 r. do uroczystości Chrystusa Króla, 24 listopada 2013 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9