Patriarcha o prawie wyborczym

Za zmianą prawa wyborczego w Libanie opowiedział się patriarcha Béchara Boutros Raï.

Zwierzchnik Kościoła maronickiego uważa, że wszyscy Libańczycy są przeciwni zachowaniu odnośnej ustawy z 1960 r., która jest przyczyną problemów przeżywanych obecnie przez ten kraj. Wprowadzała ona ordynację większościową. W zeszłym miesiącu rząd wysunął projekt nowego prawa wyborczego z systemem proporcjonalnym i 13 okręgami wyborczymi, krytykowany przez wiele środowisk, m.in. zgromadzenia Kościołów prawosławnych. Proponuje ono, by poszczególni obywatele głosowali na swoich współwyznawców. Z krytyką spotkała się też liczba okręgów wyborczych, uważana przez niektórych za zbyt małą. Parlamentowi zostaną zatem przedłożone trzy różne projekty ustawy.

Patriarcha Raï powiedział przedstawicielom mediów, że maronici są przekonani o konieczności zmiany prawa wyborczego, ale nie opowiadają się na razie za żadnym z przedstawionych projektów. Chcą pomóc wszystkim chrześcijańskim siłom politycznym Libanu we wspólnym uzgodnieniu ustawy, zgodnie z którą odbędą się tam przyszłoroczne wybory. Zwierzchnik katolików obrządku maronickiego, stanowiących największy Kościół w tym kraju, rozmawiał z dziennikarzami na lotnisku w Bejrucie przed odlotem na Węgry. Przebywa tam z czterodniową wizytą na zaproszenie kard. Pétera Erdő. Węgierski prymas jest równocześnie przewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy CCEE. Z Budapesztu libański hierarcha uda się na kilka tygodni do Rzymu, by wziąć udział w Synodzie Biskupów o nowej ewangelizacji.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8