Komisja Charytatywna KEP postanowiła, że obchodom 68. Tygodnia Miłosierdzia w 2012 roku będzie towarzyszyć hasło: „Kościół domem miłosierdzia”.
Jednym z głównych celów obchodzonego w Polsce od 1945 roku Tygodnia Miłosierdzia jest formacja serc i sumień katolików w duchu Bożej i braterskiej miłości. W tym roku proponujemy wszystkim wiernym Kościoła w Polsce, a szczególnie zawodowym pracownikom instytucji charytatywnych i wolontariuszom, codzienne uczestnictwo w Eucharystii i przypomnienie w poszczególne dni tygodnia przesłania miłości miłosiernej, jakie wypływa z każdego z siedmiu sakramentów świętych. Sakramenty są skarbem Kościoła, niepojętym dla niewierzących, gdyż stanowią niewidzialną nić łączącą ludzi wiary z Bogiem, „który jest miłością” (1 J 4, 8). Dzięki sakramentom świętym my chrześcijanie mamy dostęp do nieskończonego „morza” Bożej miłości, możemy z niego czerpać w obfitości, by następnie dzielić się miłością z potrzebującymi. Zdaniem Benedykta XVI tylko ten chrześcijanin, który dzieli Chleb eucharystyczny z braćmi i siostrami ze wspólnoty Kościoła, jest w stanie „przekładać «w pośpiechu», jak uczyniła to Maryja Dziewica wobec Elżbiety, miłość Chrystusa na ofiarną służbę bliźnim” (Orędzie na XXII Światowy Dzień Młodzieży, 2007). Podczas tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia chcemy wzmocnić nasze przekonanie, że nie tylko Najświętsza Eucharystia, ale także każdy inny sakrament jest źródłem nadprzyrodzonej miłości.
W niedzielę rozpoczynającą 68 Tydzień Miłosierdzia rozważymy prawdę o miłości trynitarnej, jaka jest w Bogu bez początku i bez końca – miłości, która jest źródłem i fundamentem każdej miłości ludzkiej, również tej wyrażanej w dziełach miłosierdzia. Dostęp do najczystszej, nieskażonej miłości samego Boga gwarantuje człowiekowi chrzest święty. Zanurzenie w tajemnicy Boga, który jest miłością, staje się dla chrześcijanina zobowiązaniem, by z równą hojnością, jaką podczas chrztu obdarował nas Bóg, świadczyć miłość innym ludziom, zwłaszcza ubogim i potrzebującym jakiegokolwiek wsparcia.
W poniedziałek chcemy przywołać w naszej pamięci sakrament bierzmowania i wspierać modlitwą dzieci i młodzież. Młodzież tęskni za miłością, w tajemnicy bierzmowania otrzymuje dar Ducha miłości, ale nie zawsze potrafi korzystać z tego daru w swoim życiu i wywiązać się odpowiedzialnie z zadania, jakie niesie z sobą prawdziwa miłość. Dlatego młodzież, ale również dzieci potrzebują wyjątkowej miłości i troski nie tylko ze strony własnej rodziny, ale również ze strony wspólnoty parafialnej, tym bardziej, że coraz więcej rodzin w Polsce jest rozbitych lub dysfunkcyjnych.
We wtorek pomodlimy się o jedność wspólnoty Kościoła, przywołując słowa papieża Benedykta XVI: „kto wierzy nigdy nie jest sam”. Będzie to dzień dziękczynienia i adoracji Najświętszej Eucharystii. Duchowość eucharystyczna jest warunkiem koniecznym do pełnienia posługi miłości w Kościele Chrystusowym. Tylko bowiem z pomocą Chrystusa chrześcijanin jest w stanie oprzeć się pokusie rezygnacji i znajdzie odwagę do realizacji tego, co po ludzku niekiedy wydaje się nie do pomyślenia, bo jak zauważa Benedykt XVI, „kiedy regularnie i pobożnie uczestniczymy we Mszy Świętej, kiedy spotykamy eucharystycznego Jezusa, spędzając długie chwile na adoracji, łatwiej jest pojąć długość, szerokość, wysokość i głębokość Jego miłości, przewyższającej wszelkie poznanie” (Orędzie na XXII Światowy Dzień Młodzieży, 2007).
Środa będzie dniem troski o chorych i niepełnosprawnych. Przypomnimy wówczas miłość, z jaką pochyla się sam Chrystus – „miłosierny Samarytanin” nad człowiekiem chorym, przynosząc mu w sakramencie namaszczenia chorych ulgę w cierpieniu oraz nadzieję na przemianę bólu, osamotnienia, upokorzenia i lęku przed śmiercią w radość i szczęście oglądania oblicza Baranka i królowania z Nim na wieki (por. Ap 22, 3-5).
Czwartek przeżyjemy jako dzień ustanowienia sakramentu kapłaństwa, dlatego w tym dniu chcemy przypomnieć przesłanie miłości, jakie niesie ze sobą ten sakrament i szczególnie pomodlić się za kapłanów. Zazwyczaj to ludzie świeccy zwracają się ze swoimi problemami do księży. Jak jednak poucza Pismo Święte „kapłan z ludzi bywa brany” (por. Hbr 5, 1) i dlatego jak każdy inny człowiek nieraz niedomaga na zdrowiu, czasami cierpi z tego powodu, że nie daje rady sprostać wymaganiom, przed którymi został postawiony, i dlatego również on potrzebuje miłosiernego wsparcia. Jak dymy kadzideł tak modlitwy wiernych za swoich kapłanów muszą stale unosić się do Boga. Tylko wtedy spełnią oni trudną misję bycia „pomiędzy” niebem i ziemią, ludźmi i Bogiem.
W piątek zechcemy przypomnieć przesłanie miłości miłosiernej płynące z sakramentu pokuty i pojednania. Jak każdy z siedmiu sakramentów również spowiedź święta jest tajemnicą, w której Bóg objawia potęgę swojej miłości. Nikt z nas nie jest w stanie własną mocą uzdrowić zniszczonej lub nawet uszkodzonej miłości. Tylko Bóg ma taką moc, że nawet z popiołów, nawet z największej zdrady, przy dobrej woli człowieka, może stworzyć na nowo w nim miłość doskonałą. Co za wspaniała moc przemiany, która oddalona jest od grzesznika zaledwie na grubość kratek konfesjonału! W tym dniu chcemy szczególnie wspierać modlitwą ludzi poróżnionych, skłóconych ze sobą, zdradzonych, pogrążonych w nienawiści do bliźnich, prosząc o cud przemiany ich serc.
W sobotę najczęściej ludzie przyjmują sakrament małżeństwa, chociaż każdy inny dzień tygodnia jest równie dobry na ślub miłości wzajemnej i dozgonnej, jaki składają sobie mężczyzna i kobieta. W Tygodniu Miłosierdzia chcemy przypomnieć właśnie w sobotę, jak wielkie znaczenie w pomnażaniu miłości na ziemi ma sakrament małżeństwa, który Chrystus ustanowił w tym celu, by Jego miłość do Kościoła była stale uobecniana w miłości małżonków. Będzie to okazja do otoczenia miłością i modlitwą małżonków przeżywających trudności materialne, egzystencjalne, ale także rozkład więzi małżeńskiej lub kryzys duchowy. Jakże polskie małżeństwa i rodziny potrzebują miłości, której nieskończonym źródłem jest Bóg.
Niech Bóg nieskończenie dobry i miłosierny przez łaskę 68. Tygodnia Miłosierdzia pobłogosławi i pomnoży wszelkie dobro, które sam zasiał w naszych sercach.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.