Maksymalne zredukowanie możliwości reklamy alkoholu i ograniczenie dostępu do niego to najlepsze metody na walkę z alkoholizmem i związanych z nim problemów - uważają członkowie Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.
W komunikacie przekazanym PAP w środę po zakończonych obradach zespołu poinformowano, że uczestnicy spotkania dyskutowali o aktualnych problemach związanych z nadużywaniem alkoholu. Według nich rządzący dysponują prostymi, skutecznymi i bezkosztownymi metodami ograniczenia spożycia alkoholu - dotyczą one zakazu reklamy i ograniczenia dostępu do alkoholu.
Zespół uważa, że takie postulaty mogłyby się znaleźć w znowelizowanej ustawie o wychowaniu w trzeźwości.
Podczas sesji rozmawiano także o zadaniach stojących przed duszpasterstwem trzeźwości w przyszłym roku. Planowanym działaniom przyświecać będzie hasło: "Ojciec - świadek wiary i trzeźwości", które nawiązuje do rozpoczynającego się w październiku Roku Wiary, a także do wieloletniego programu duszpasterskiego "Rodzina szkołą trzeźwości".
Uczestnikami spotkania byli m.in. diecezjalni duszpasterze trzeźwości.
W Polsce z powodu nadużycia alkoholu legalnego, dostępnego w sklepach, umiera rocznie ok. 10 tys. osób - poinformował PAP we wtorek Szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka. Ok. 1,6 tys. osób umiera po przedawkowaniu, ok. 1,7 tys. w wyniku chorób psychicznych odalkoholowych, ok. 6,5 tys. - z powodu marskości wątroby. Według niego skala umieralności z powodu picia legalnego alkoholu jest ogromna w porównaniu w marginalnymi przypadkami zgonów po spożyciu alkoholu nielegalnego, skażonego trującymi substancjami.
Po serii zatruć nielegalnym alkoholem w Czechach w całej Polsce sanepid kontroluje punkty sprzedaży alkoholu. Inspektorzy sanitarni zabezpieczyli dotąd ponad 119 tys. butelek alkoholu pochodzącego z Czech; trwają badania laboratoryjne pobranych próbek. Główny Inspektor Sanitarny wydał w niedzielę decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży pochodzących z Czech wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych, z wyjątkiem piwa i wina.
Według oficjalnych źródeł w Czechach do tej pory zmarło z powodu zatrucia alkoholem metylowym 21 osób. Czeski rząd wprowadził częściową prohibicję.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dotychczasowy Dyrektor - ks. Marcin Iżycki - został odwołany z funkcji.
To właśnie modlitwa i ofiara ma największą siłę, a nie broń czy wojska.